Гласуване №14
ЗИД на Изборния кодекс - второ четене-параграф 8 ( става параграф 4) - предложение от М.Михайлов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Има ли други народни представители за изказване? Няма други желаещи.
В такъв случай преминаваме към гласуване на § 8 по вносител.
Първо, подлагам на гласуване предложението на народния представител Мая Манолова, което комисията не подкрепя.
Моля, гласувайте.
Гласували 120 народни представители: за 40, против 73, въздържали се 7.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване предложението на народните представители Христо Бисеров, Митхат Метин и Четин Казак в неподкрепената от комисията част, а именно по т. 2.
Моля, гласувайте.
Гласували 126 народни представители: за 44, против 73, въздържали се 9.
Предложението не е прието.
Имате думата.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, правя процедура за прегласуване на предложението на колегите Бисеров, Метин и Казак, защото с вота си „против” Вие не гласувате против предложението на колегите от ДПС. Вие с този вот отхвърляте препоръката на ОССЕ – много ясна препоръка за осигуряването, повтарям, на прозрачност на всички нива на изборните комисии и на целия изборен период. Единственото предложение, което гарантира тази препоръка, е предложението на колегите.
Гласувате против препоръка на ОССЕ. Ето с това съзнание би трябвало да преосмислите вота си. В противен случай ще чуете наши коментари, направени точно пред европейските институции, че след като си осигурихте възможност за собствено еднопартийно сателитно ръководство на всички комисии, им осигурявате условия на тъмно да правят каквото си искат по време на изборния процес. Ето това е продължението на серията текстове, с които подготвяте манипулирането на вота. Само че тук вече ще имате проблем и с ОССЕ, които ще разберат, че с това гласуване отхвърляте тяхна препоръка. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Прегласуване, моля.
Гласували 130 народни представители: за 45, против 75, въздържали се 10.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване предложението на народния представител Михайлов, което комисията не подкрепя.
Гласували 125 народни представители: за 23, против 53, въздържали се 49.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване на предложението на вносителя в неподкрепената от комисията част, а именно по Вариант І, точки 1 и 3.
Процедура.
ХРИСТО БИСЕРОВ (ДПС): Първо, да напомним, че господин Миков предложи отпадането на т. 3 в редакцията на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Ще го гласуваме, да.
ХРИСТО БИСЕРОВ: Аз си позволявам да Ви предложа трите точки да ги гласуваме поотделно. Защото т. 1 е в унисон с това, което предлага БСП, и с това, което сме предложили ние. Не е точно същото, пак е една малка измишльотина, но все е в посока на това да се гарантира, че липсата на кворум няма да бъде механизъм за проваляне.
Затова аз смятам, че ще има консенсус по т. 1. Точка 2 – по-скоро да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Втори вариант?
ХРИСТО БИСЕРОВ: Не за вариант, аз говоря за окончателния текст. Трите точки да ги гласуваме поотделно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Добре, но нека, първо,