Гласуване №32
ЗИД на Изборния кодекс - второ четене-предложение от П.Шопов за пряко предаване по БНТ и БНР - прегласуване от Ч.Казак
1. Контекст от стенограмата
ХРИСТО БИСЕРОВ: Господин Костов, една от водещите неправителствени организации в България представи пълен анализ на всички протоколи, в които има такъв тип обявени бюлетини. Това стана на една международна конференция, организирана от евродепутатите на БСП и Движението за права и свободи. Числата, които показа Мая Манолова, са само малките детайли. Става въпрос наистина за огромно число бюлетини, много секции, главно в София, Варна и Пловдив. (Реплики от ГЕРБ.) Това е практика, която вече е отработена и ако ние не й се противопоставим, тя ще ни се стовари с още по-голяма сила. Особено тежки са тези последствия при местните избори, където малкото гласове могат да доведат до много изкривявания. Ние продължаваме да твърдим, че фалшификациите в София бяха реалност. Не трябва да допускаме те да се повтарят, затова моето процедурно предложение е да прегласуваме предложението, направено преди малко.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Прегласуване.
Гласували 112 народни представители: за 39, против 54, въздържали се 19.
Предложението не е прието.
За изказване – господин Иван Костов.
ИВАН КОСТОВ (СК): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми народни представители, тъй като аз по никакъв начин не допускам, че на Вас не Ви е станало ясно, че не може 300 400 бюлетини в София да бъдат показвани и поради това да бъдат обявени за недействителни...
МАЯ МАНОЛОВА (КБ, от място): Само в една секция!
ИВАН КОСТОВ: Това е невъзможно – в цяла секция! Ако това не Ви е станало ясно – на колегите от ГЕРБ, това просто не е възможно!
Аз изключвам, че не сте разбрали, тогава остава само едно – Вие се готвите да фалшифицирате изборите. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Абсолютно сигурно е! Вие се готвите да фалшифицирате, защото не искате да разкриете механизма и да го оповестите пред народните представители как ЦИК обявява вкупом 400 или 1000 избиратели в София за недействителни гласоподаватели, защото са си показали бюлетините. Как така? Как е станало?