Гласуване №15
ЗИД на Изборния кодекс - второ четене-процедура-Т.Димитров-удължаване на работното време до 22 ч.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Обратно становище?
Заповядайте, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Аз съм против увеличението на работното време. Законът е много важен. Явно управляващите са се подготвили да го приемат, така както желаят. Това е технология на предстоящия опит и дори не опит, а може успял опит да се окаже, за фалшифициране на изборите. Тук са заложени капаните.
Целта е криминално приемане, отново по тъмно, отново набързо. Нищо не налага, след като чак в края на 2012 г. стигаме до тези поправки, които трябваше уж да бъдат приети още в началото на мандата, и то по онзи закон, който беше приет тогава. Отново се прави опит за криминално приемане и смачкване на опозицията в тъмните часове на зимната нощ. Ето това е целта на това удължаване на работното време. Затова гласувайте „против”.
Нека да се приеме нормално, на здрава глава, в работното време. Иначе другото, за мен, е по терлички да узаконим приготвените условия, защото този закон прави това – да бъде фалшифициран предстоящия вот основно. Това е задачата на тези промени. Някъде даже може и да се отстъпи леко, да се направи мимикрия, но основно има текстове, по които целта на занятието е точно тази.
Нека законът да се приема по нормалния начин, а не форсмажорно, не екстрено.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ (ГЕРБ, от място): Нормалният начин е всички партии да бъдат в залата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Поставям на гласуване направеното процедурно предложение за удължаване на днешния ден до 22,00 ч.
Гласували 79 народни представители: за 72, против 5, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Прегласуване – господин Казак.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Благодаря.
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! (Шум и реплики от ГЕРБ.) Преди малко чух подвикване от Вашите редици: „Внимавай какво ще предложиш, колега”.
РЕПЛИКИ ОТ ГЕРБ: Четирима колеги има от опозицията! (Смях, оживление в ГЕРБ.)
ЧЕТИН КАЗАК: Стига вече с този стахановски труд, стига с тези среднощни заседания, които нищо не налага. Едно е, когато гласуваме бюджета, защото идва Нова година, друго е да форсираме приемането на Изборния кодекс, който ще бъде прилаган на следващите избори, които са чак след шест месеца, ако не и след повече. Нищо не налага това форсиране, освен желанието Ви да го претупате, като приемете в почти празна зала набързо текстовете, които Правната комисия така или иначе е дъвкала, дъвкала.
Уважаеми колеги, проявете малко отговорност към собствените си колеги, които, за разлика от Вас, имат и дру