Гласуване №17
Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2013г. - второ четене - член 2 - предложение от Е.Масларова,В.Богданова, Др.Стойнев и К.Нинова
1. Контекст от стенограмата
Гласуваме!
Гласували 101 народни представители: за 24, против 54, въздържали се 23.
Предложението не е прието.
Прегласуване.
ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА (КБ): Госпожо председател, господин министър, колеги! Да, искам прегласуване и ще искам прегласуване дотогава, докато не чуя смислени аргументи от мнозинството, което взема решение.
Аз днес не държа да чуя министър Младенов. Той това, което е имал да каже, го е казал в проекта за бюджет.
Днес решава парламентът и той следва да се произнася с цялата си отговорност по въпроса за това готов ли е да търси допълнителни приходи към бюджета на държавното обществено осигуряване. Вие казвате очевидно „не” с гласуване. Готов ли е да подкрепя политика, която очевидно води до един резултат, установен от Евростат, не от нас – 66% от българските пенсионери живеят в крайна бедност. Това харесва ли Ви? Защото Вашите аргументи в дискусията бяха подвиквания, подсвирвания и, съжалявам, дебелашки забележки. Нито е прилично, нито е редно. Това е бюджет, който осигурява възможностите за социална закрила – такива, каквито ние предлагаме да се случат, и такива, каквито Вие отказвате да приемете с неясни за нас съображения.
Аз много моля тези от Вас, които са запазили своята социална чувствителност, които си дават сметка, че има проблем, които смятат, че този проблем следва да бъде решен, а това е проблемът на една голяма част българи – 2,5 млн. български пенсионери, които няма как да убеждаваме, че, видите ли, растял коефициентът на заместване, много разбират те, естествено, че расте, щото осигурителният доход пада, да прегласуват това решение и да подкрепят нашето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване.
Гласували 107 народни представители: за 25, против 50, въздържали се 32.
Предложението не е прието.
Господин Главчев – отрицателен вот.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Гласувах против предложението, защото то води към филм, който вече сме гледали в 2009 г. – увеличаване предизборно на доходи.
Ние сме предвидили в бюджета за 2013 г. увеличаване, но то не е за сметка на финансовата стабилност, тъкмо обратното на това, което направихте Вие!
И понеже напоследък много говорите за едни 18 милиарда, които Ви се губят, мога да Ви кажа веднага за какво са отишли и то сметката е лесна, няма да Ви трябва много и да си записвате: 14 милиарда повече е платило правителството на ГЕРБ от правителството на тройната коалиция – 14 милиарда повече за социални политики. От тях 9 милиарда за пенсии повече, отколкото е платила тройната коалиция, 1 милиард 800 милиона повече са платени за образование, от правителството на ГЕРБ в сравнение с това на тройната коалиция, 2 милиарда 800 милиона са платени за здрав