Гласуване №18
ЗИД на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди - второ четене-наименование
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: Благодаря, госпожо председател.
Госпожо министър! Първо, ще направя процедурно предложение за допускане в залата на госпожа Деница Вълкова – заместник-министър на правосъдието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение.
Гласували 85 народни представители: за 84, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Моля квесторите да поканят в залата гостенката.
Заповядайте, госпожо Фидосова.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: „Доклад относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, № 202-01-49, внесен от Министерския съвет на 23 юли 2012 г., приет на първо гласуване на 26 септември 2012 г.”
„Закон за изменение и допълнение на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди”.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Гласуваме наименованието на закона.
Гласували 82 народни представители: за 80, против няма, въздържали се 2.
Предложението се приема.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: По § 1 има предложение на народния представител Христо Бисеров:
В § 1, в чл. 1, ал. 1 изразът „при или по повод изпълнение на административна дейност” се заличава.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Изказвания?
Заповядайте, госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми колеги, в Правната комисия обосновахме предложения, които са сходни с предложенията на колегата Христо Бисеров. Поради това ще си позволя да защитя част от най-важните предложения, които сме направили.
За тези, които следят този закон, бих искала да изясня смисъла на предложението, което освен юристите касае и всички български граждани.
Какъв е текстът на чл. 1, ал. 1 от действащия Закон за отговорността на държавата и общините за вреди? В чл. 1, ал. 1 се казва: „Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност”.
Предложението е думите „при или по повод изпълнение на административна