Гласуване №7
Програма за работата на НС за 14 - 16 ноември 2012г. - предложение от П.Шопов - декларация за осъждане изявленията на А.Доган от 4.11.2012г. в гр.Кърджали
1. Контекст от стенограмата
Изявлението е следното – господин Доган нарече освободителната за България Балканска война от 1912 г. „възродителен процес” и „етническо прочистване”.
Ние смятаме, че с това изказване той осъществи открито посегателство срещу принципите, залегнали в Конституцията, и оспори териториалната цялост на България, отричайки освободителния характер на Балканската война. По този начин на практика атакува държавността на Република България, тъй като нашата държава се е създала след освобождението от турско иго и утвърдила чрез поредица от войни – това е Освободителната война, това е Българо-сръбската война за налагане и утвърждаване на Съединението ни, и Балканската, която има за цел да освободи териториите, останали под владичеството на османската империя, заселени с българи.
Да оспориш тази война като вид етническо прочистване или възродителен процес е не само подмяна на историята, но и, както казах, атакуване на държавността на България и вече атакуване на конституционните принципи за единност, за унитарност на България. По тази логика господни Доган утре ще изкара, че освобождението ни от турско робство е също така етническо прочистване, възродителен процес и ще поиска да го заклеймим, тъй като то е нарушило правата на падишаха, на султана – неговите права да владее и да подлага на геноцид балканските народи.
Такава деформация, такова перверзно отношение към историята трябва да бъде санкционирано и то трябва да чуе санкцията на народното представителство.
Предлагам да гласуваме в дневния ред да влезе осъдителна декларация за изявлението на господин Доган.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Моля, режим на гласуване!
Гласували 102 народни представители: за 19, против 13, въздържали се 70.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Сидеров.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (Атака): Дами и господа народни представители, предлагам прегласуване на нашето предложение в дневния ред да влезе декларация, с която да се осъди изявлението на Ахмед Доган от 4 ноември тази година, с което той нарича Балканската война възродителен процес.
Мисля, че нито един български народен представител не може да бъде безучастен към една такава декларация, която подкопава конституционността на държавата. Апелирам към Вас, особено към представителите на ГЕРБ – управляващата партия, да послушат разума и вътрешното си аз, а не някоя директива, която са им спуснали, защото става дума за грубо нарушение на държавността в България от лидер на парламентарна група и една опасна тенденция, която задължително трябва да има санкцията на народните представители. Така че в тази зала, в този Парламент бъдете преди всичко българи, после партийци