Гласуване №14
Решение за прекратяване пълномощията на н.п. - Галина Симеонова Симеонова
1. Контекст от стенограмата
И аз като Вас съм нетърпелив да си тръгна, но чаровната, прекрасна наша колежка, която стана министър на здравеопазването, ме предизвика с изказването си.
Да внеса за какво става въпрос. Защо не говорим за това как ще се разходват средствата? Защо не говорим по същество? Причините са две. Първата е, че сме на първо четене на законопроекта и говорим за политики, говорим за реформа, говорим за начини, по които трябва да функционира тази система.
Уважаеми колеги от ГЕРБ, много грехове имате в управлението, днес се опитахме да покажем част от тях. Но имате един, който стои над всички други. Затова взех думата, за да Ви кажа. Това е грехът, че не извършихте реформата в здравеопазването. Казвам Ви го като човек, който 100 пъти е признал, че ние не можахме да я извършим, така както трябваше да се случи.
Знаете ли защо е голям грехът Ви? Първо, защото знаехте, че трябва да го направите. Второ, защото знаехте как лошо функционира тази система. Трето, защото Ви оставихме милиард и 400 милиона резерв – поправете ме, господин вицепремиер, във фискалния резерв, специално на Касата. Този резерв, спомнете си, беше само за извършване на реформата. Ние увеличихме вноските от 6 на 8% и забранихме на Касата и на министерството да пипа двата процента. Това беше резерв за извършване на реформата за този, който ще дойде да я извърши. И ние го направихме в последната година. Представяте ли си? Отказахме се да ги харчим, за да може с тези пари следващият да направи реформата, защото реформа се прави с пари.
Вие имахте мнозинство, имахте парите да направите реформата, имахте ноу-хау, имахте 3-годишен труд, направен под формата на разработки. Дадохме Ви го, можехте да го прегледате, да харесате от него 50%, 70%, 20%, 10%, върху него да направите Вашия модел и да го осъществите.
Защото с този модел с Каса, където ние назначаваме кой да я управлява, кой е доволен? Аз, като пациент, не съм доволен как Касата контролира разходите, които болниците правят за моето лечение. Аз не съм доволен! И Вие не сте доволни! Моделът не функционира.
За това, госпожо министър, говорим днес – за неосъществената реформа, която Вие просто отказахте да направите. Тук не говорим за некомпетентност, за незнание, за липса на средства. Отказахте да я направите и това е най-големият Ви управленски грях!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма.
Други народни представители желаят ли да се изкажат? Няма.
Дискусията е закрита, преминаваме към гласуване.
Поставям на първо гласуване Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2013 г.
Моля, квесторите, поканете от групата на „Атака” – не виждам народни представители в пленарната зала. (Шум и реплики. Ръкопляскания от независимите народни представители.) Няма народни представители от групата на „Атака”. Благодаря Ви.
Моля да гласуваме.
Гласували 135 народни представители: за 108, против 27, въздържали се няма.
Предложението е прието. (Шум и реплики в залата.)
Колеги, моля Ви! Чуват се възгласи за прегласуване, нищо не виждам! (Шум и реплики.)
Има искане за прегласуване – заповядайте.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Кажи: „Сбъркал съм!”.
ДИМИТЪР КАРБОВ (независим, встрани от микрофоните): Не, не съм сбъркал.
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Нека да напълним залата и да изчакаме нашите колеги от „Атака” да дойдат и наистина да се получи едно гласуване. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Квесторът ме информира, че стаята на „Атака” е заключена. (Силен шум и реплики в залата.) Мисля, че в рамките на тази минута няма какво да се получи.
Прегласуване! (Шум и реплики.) Има искане и съм длъжна да дам прегласуване.
Гласували 138 народни представители: за 111, против 27, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Господин Михалевски – първи отрицателен вот. (Шум и реплики. Народни представители напускат залата.)
ДИМЧО М