Гласуване №44
Решение относно реставрацията на паметника на руския император Александър ІІ-Цар Освободител, намиращ се на пл.Народно събрание в гр.София
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Има гласувано решение.
„Проект
РЕШЕНИЕ
относно реставрацията на паметника на руския император Александър ІІ – Цар Освободител, намиращ се на площад „Народно събрание” в град София
Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и на чл. 78 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание,
РЕШИ:
1. При реставрацията на паметника на руския император Александър ІІ – Цар Освободител, намиращ се на площад „Народно събрание” в град София, свързан с неговия демонтаж, да се определи друго подходящо място в централната част на град София, на което той да бъде преместен.
2. На мястото на този паметник на пл. „Народно събрание” в град София в тримесечен срок да се издигне паметник на основателя на българската държава Хан Аспарух.
3. Изпълнението на настоящото решение се възлага на министъра на културата, министъра на финансите и кмета на Столична община.”
Предложението на комисията е да не се подкрепя решението.
Гласуваме! Гласуваме предложението на комисията. (Шум и реплики.)
Моля, отменете гласуването.
Колеги, развълнувах се и вече емоционално реагирам на нещата в залата.
Подлагам на гласуване проекта на решение, което комисията не подкрепя.
Гласували 99 народни представители: за 2, против 95, въздържали се 2.
Предложението не е прието.
Първият отрицателен вот – Павел Шопов, втори отрицателен вот – господин Чукарски, трети отрицателен вот – госпожа Добрева. (Народни представители от КБ, независими народни представители, прави, искат думата. Шум и реплики.) Трябва да има някакъв паритет, колеги!
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаеми колеги! Госпожо председател, стана нещо безпрецедентно – за първи път гласувахме без дебат в абсолютно нарушение на правилника.
Въпреки че известно време аз водех заседанието, изказвам своето абсолютно несъгласие, че не се даде възможност на народните представители да кажат думата си.
В случая щеше да се състои един дебат, който щеше да бъде много гневен. Предложението на въпросния народен представител за мен, казвал съм го и друг път при интервюта, когато са ме питали, е едно от най-големите скудоумия, които съм чувал до настоящия момент.
На някои хора продължат да им кънтят залповете на „Аврор