Гласуване №3
Решение за удължаване срока на действие на Временната анкетна комисия за проучване на причините, довели до повишаване цените на определени групи лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на НЗОК.......до 15 октомври 2012
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Всъщност молбата е основателна. Все пак към тези предложения трябва да се посочват някакви кратки мотиви – по каква причина се иска удължаване на срока.
Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Колеги, преминаваме към гласуване.
Ще прочета решението отново:
„РЕШЕНИЕ
за удължаване срока на действие на Временната анкетна комисия за проучване на причините, довели до повишаване цените на определени групи лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на НЗОК и/или републиканския бюджет, и предлагане на възможни мерки за намаляване на публичните разходи
Народното събрание на основание чл. 34 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
Удължава срока на действие на Временната анкетна комисия за проучване на причините, довели до повишаване цените на определени групи лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на НЗОК и/или републиканския бюджет, и предлагане на възможни мерки за намаляване на публичните разходи, създадена с решение на Народното събрание на 23 март 2012 г., до 15 октомври 2012 г.”
Режим на гласуване.
Гласували 143 народни представители: за 122, против 15, въздържали се 6.
Решението е прието.
Госпожа Манолова – отрицателен вот, заповядайте.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Гласувах „против” решението за удължаване срока на действие на Комисията, която трябваше да направи анализ на причините за драстичното поскъпване на лекарствата по време на управлението на ГЕРБ, защото няма никакъв смисъл от удължаване.
Вчера на заседание на Временната анкетна комисия предложихме експертите да направят анализ на това колко публичен ресурс е бил изразходван в повече в резултат на неоправдания ръст на цените на лекарствата. Мнозинството отказа да бъдат събрани допълнителни данни и в крайна сметка Комисията да може да свърши качествено своята работа.
Няма никакъв смисъл от това удължаване, защото така и не беше възприето нашето предложение да бъдат задължени Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса да предоставят данни за