Гласуване №9
Процедура- предложение на Мая Манолова за изслушване на министъра на здравеопазването Б.Нанев
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, госпожо Манолова.
Обратна процедура – господин Лъчезар Иванов.
ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Смятам, че така направеното предложение от госпожа Мая Манолова можеше да залегне като точка от дневния ред, ако те действително, реално и честно са притеснени за грипната ситуация в България. Това беше първото.
Второ, госпожо Манолова, много добре разбирам Вашето предложение, но ако Вие действително бяхте загрижени именно за атмосферата и всъщност за развитието на грипа, щяхте да присъствате на изказването на министъра, когато тук даде точен отчет за мерките, които са взети, за мерките, които се вземат.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ, от място): Кога?
ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Тогава Вие отсъствахте от пленарната зала.
Третият ми аргумент е, когато министърът даде отчет пред целия български народ за това какви мерки са взети. (Шум и реплики от КБ.)
Другото ми основание, за да искам обратна процедура, е, че темата за грипа не трябва да бъде преекспонирана. Не знам дали вие сте запознати, че сред населението се създава психоза, която не е благоприятна за никой от гражданите. Според мен преекспонирането на тази тема би довело до по-лоши последици, отколкото да се запази едно разумно поведение и всъщност да се изпълняват указанията на медицинските служби. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Моля, гласувайте процедурното предложение на госпожа Мая Манолова за изслушване на министъра на здравеопазването относно разпространението на грипния вирус.
Гласували 176 народни представители: за 53, против 41, въздържали се 82.
Предложението не е прието.
Заповядайте за процедура.
ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Искам да направя процедура за прегласуване. Дами и господа, уважаеми колеги, действително никой от нашата група не иска да прави политика в момента. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Повярвайте ми, че и мен са ме викали в този парламент да давам обяснения тогава, когато е имало сериозен обществен проблем. Добре е колегата Ананиев да дойде и да успокои и вас, и хората.
Аз съм съгласен, че не трябва да се преекспонира цялата ситуация. От това никой няма полза. Добре е да се знае какви мерки взима министерството и правителството на Република България. Аз знам, че взимат всички възможни мерки, които могат и трябва да се направят, защото и аз съм ги правил, но е добре хората да ни чуят и да ни видят, че ние също сме загрижени за тази ситуация. Няма нищо лошо и нищо сложно! Защо криете министъра? Той прави всичко възм