Гласуване №3
Решение за гласуване на вот на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов за провала на правителството в областта на правосъдието и вътрешните работи
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Господин Янев, Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание не ми позволява да обявявам почивка, преди да е изтекъл един час от началото на пленарното заседание, но приканвам квесторите, моля ги, да поканят народните представители от парламентарните групи на „Атака” и на Синята коалиция да заповядат в залата и да участват в гласуването.
Моля да бъдат включени камерите и микрофоните, ако това вече не е направено.
Обявявам точка седма от нашата програма, която е първа за днешното пленарно заседание, а именно:
ГЛАСУВАНЕ ПО ПРОЕКТА ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА ВОТ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ БОЙКО БОРИСОВ ЗА ПРОВАЛА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО В ОБЛАСТТА НА ПРАВОСЪДИЕТО И ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ. Вносители – Сергей Станишев и група народни представители.
Дебатът се състоя на извънредното заседание на 24 юли тази година – вторник.
Режим на гласуване.
Гласували 210 народни представители: за 72, против 136, въздържали се 2. (Ръкопляскания в ГЕРБ.)
Предложението не е прието.
Първи отрицателен вот – Красимир Велчев.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин вицепремиер, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах против този вот не защото не се състоя никакъв дебат – най-силното изказване от опозицията беше на госпожа Мая Манолова, която поиска почивка половин час, защото Вие не сте свикнали да работите. (Смях и ръкопляскания в ГЕРБ.) Не защото времето за този вот е най-неподходящо – ако не знаете, да Ви кажа: днес президентът е свикал Съвета за национална сигурност. (Реплики от КБ: „Браво!”) Да, затова предложихте вота на недоверие, защото цените хаоса в държавата. Хаосът е начин на Вашето управление, но ние няма да го допуснем.
Гласувах „против”, защото, когато искаш смяна на политика, когато искаш смяна на управление, когато най-вече искаш смяна на министър, трябва да имаш алт