Гласуване №4
Процедура - Допълнителни точки - Декларация осъждаща агресията ......-след почивката-11.30ч.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Господин Костов, ще си позволя да изложа противно, обратно становище.
Членовете на Председателския съвет бяха информирани от трима заместник-министри, съответно заместник-министъра на вътрешните работи – господин Вучков, заместник-министъра на Външно министерство – господин Найденов, и заместник-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията – господин Кичев.
Считам че тази информация, която чуха участниците в Председателския съвет, е изключително полезна. Именно затова бяха поканени представителите на изпълнителната власт. По разбираеми съображения нямаше как рано тази сутрин тук да дойдат съответните министри.
Мисля, че ние вече сме се обединили – тази тема я дискутирахме и има единодушно съгласие на всички участници в Председателския съвет.
Подлагам на гласуване на основание чл. 43, ал. 5 от правилника, като точка първа в дневния ред да влезе – Прекратяване пълномощията на народен представител.
Моля да гласуваме.
Гласували 147 народни представители: за 140, против 2, въздържали се 5.
Предложението е прието.
На основание чл. 43, ал. 5 от правилника предлагам като точка трета в програмата ни за днес да бъде включен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
Моля, гласувайте.
Гласували 147 народни представители: за 143, против няма, въздържали се 4.
Предложението е прието.
На основание чл. 43, ал. 5 от правилника предлагам като точка в нашата програма веднага след почивката днес да бъде приета декларация, осъждаща агресията, насилствения терористичен акт, а точно как ще се казва декларацията ще научим от текста, който ще ни предложат представителите на парламентарните групи.
Гласуваме.
Гласували 144 народни представители: за 144, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Дами и господа, ще има възможност да се чуе гласът ни по повод на терористичния акт вчера. Предлагам с едноминутно мълчание да почетем жертвите на този антихуманен акт. (Всички стават. Едноминутно мълчание.)
Що се отнася до предложението на господин Шопов във връзка с боевете при Стара Загора преди 135 години, нашата история през тази година ще чества не един или два повода, при които след 135 години ние продължаваме да се прекланяме, да отдаваме почит на жертвите в цялата страна след Априлското въстание и Руско-турската война, освободителна за България.
Вчера бях на тържествата в Карлово. Освен празника за Левски, утре, на 20 юли, се навършват 135 години от Страшното, което е свързано също с многочетни жертви. Мисля, че е коректно да бъдем последователни и когато честваме годишнината от Освобождението на България като цяло, тогава да отдадем почит на всички жертви, без да ги делим