Гласуване №10
ЗИД на Закона за акцизите и данъчните складове - второ четене-параграф 21 (става параграф 22)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Изказвания?
Госпожо Нинова, заповядайте.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! На пръв поглед в момента обсъждаме един безобиден текст. Става въпрос за въвеждане на регистрационен режим. Ще кажете – нищо особено. Но зад този текст стои нещо много съществено.
Става въпрос, че се разширява кръгът на лицата, които ще подлежат на задължителна регистрация по реда на този закон. Защо се налага това? Поради една причина – във връзка с налагането на акциз върху природния газ, което се случва за първи път. Това го направихте Вие от 1 юни 2012 г.
Тук искам да посоча няколко противоречия. Министър председателят и министърът на икономиката, енергетиката и туризма заявиха, че от 1 април тази година цената на природния газ ще падне с 11%, а всъщност тя се увеличи с 5%. Към това натоварване на цената Вие допълнително слагате ставка на акциз за газа за първи път. Защо правите това, защо Ви е необходимо?! Отговорът, който най-вероятно ще дадете, е: „Европейски правила. Трябва да достигнем минималния за Европа акциз”. Да, така е, но трябва да го достигнем в края на 2013 г.
Защо го правите предварително? С това още повече оскъпявате цената на природния газ. Отговор получихме в Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм от колега от ГЕРБ, който каза, ще ви прочета протокола: „Правим го, за да доведе до повече приходи в националния бюджет за сметка на потребителите”. Естествено, че е за сметка на потребителите, но докога, колеги, всичко ще е за сметка на потребителите?
От една седмица спорим кой е виновен за увеличаването на цената на тока. Абсолютно манипулативно и неаргументирано прехвърляте вината върху предишното управление. Сега кой е виновен? Защо се качва цената на природния газ? Защо вместо да намалявате с 11%, го качвате с 5%?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Госпожо Нинова, излизате от темата на обсъждания текст.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Не съм съгласна с тази бележка. Става въпрос за регистриране на мита заради увеличението на газа и заради въвеждането...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Нека оставим цената на електричеството в момента.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Добре. От една страна, има увеличение на цената на тока, сега натоварвате хората и с допълнително увеличение на цената на природния газ, което е абсолютно неаргументирано и не е задължително по европейските правила, при това без на тези хора от две години да са им пипани доходите. Е, докога това?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма.
Други народни представители? Няма.
Гласуваме § 22 в редакцията му по доклада на комисията.
Гласували 82 народни представители: за 75, против 4, въздържали се 3.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 22, който става § 23:
„§ 23. В чл. 57б се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал.1:
а) след думите „по чл. 57а, ал. 1, т. 1-3” се поставя запетая и се добавя „с изключение на лицата, които продават природен газ за битови или стопански нужди и за моторно гориво”;
б) създава се изречение второ: „Искането може да се подава и по електронен път по ред, начин и във формат, определени с правилника за прилагане на закона.”
2. Създава се нова ал. 2:
„(2) Лицата, които продават природен газ за битови или стопански нужди и за моторно гориво, подават искане за регистрация до началника на митницата по местонахождение на обекта или мрежата, от която на територията на съответното компетентно митническо учреждение се извършват продажбите. Искането може да се подава и по електронен път