Гласуване №4
Повторно гласуване на оспорените разпоредби от ЗИД на Закона за съдебната власт, приет от НС на 7.06.2012г, върнат с Указ № 231 от 14.06.2012г. на Президента на Републиката по чл.101 от Конституцията на Република България - процедура за допускане в зала
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Първо, ще направя процедурно предложение на основание чл. 39, ал. 2 от нашия правилник за допускане в пленарната зала на господин Пламен Георгиев – заместник-министър на правосъдието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение.
Гласували 121 народни представители: за 111, против 2, въздържали се 8.
Предложението е прието.
Прегласуване – заповядайте.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми колеги, уважаема госпожо председател! Очакването на залата, на магистратите и на българските граждани е, когато се обсъжда първото президентско вето по повод промените в Закона за съдебната власт, в пленарната зала да бъде министърът на правосъдието. Къде е госпожа Диана Ковачева, когато разглеждаме един изключително сериозен въпрос?
Формално това е първото вето на Президента Плевнелиев. Малко повече уважение от страна на изпълнителната власт към Президента! Още повече, текстовете според Президента са изключително важни, според Вашето мнозинство също са изключително важни, а именно за така наречените кариерни бонуси на магистратите и би било добре да чуем ясната позиция на Министерството на правосъдието. Все пак кашата, условно казано, беше забъркана от страна на изпълнителната власт. Те внесоха законопроект в Народното събрани