Гласуване №6
Програма за работата на НС за 20 - 22 юни 2012 г. - предложение от А.Янева за нова точка в дневния ред
1. Контекст от стенограмата
: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! На 11 април 2012 г. народни представители от Коалиция за България внесохме проект за решение, с който предлагаме да се възложи на Сметната палата да извърши одит на Общинско предприятие „Екоравновесие” за периода септември 2006 – декември 2011 г.
За съжаление, втори месец този проект за решение не влиза в пленарната зала. Затова ние го предлагаме по този ред. Какви са нашите мотиви? „Екоравновесие” е общинско предприятие с основна дейност регулиране популацията на безстопанствените кучета.
Проблемът с бездомните кучета в Столичната община през последните години придобива застрашителни размери – непрекъснато увеличаване на техния брой, увеличаването на тяхната агресивност са факт, особено през последната година, зачестиха случаите на ухапвания и наранявания. Ще припомня само случая с бременна жена в Южния парк през месец февруари тази година. За съжаление, стигна се до трагичната смърт на проф. Тачков, починал вследствие на рани, причинени от глутница безстопанствени кучета. Факт е и вторият смъртен случай преди няколко дни.
В същото време се увеличават и зачестиха критиките на софиянци към дейността на „Екоравновесие” за безстопанственост, корупция, неефективно управление на приюти, кастрационни центрове, за неизпълнение на основни задачи, свързани с контрола върху бездомните кучета, техния брой и тяхната кастрация.
Уважаеми колеги, освен това сме свидетели и на увеличаване на заболяванията от кучешка тения, чийто основен причинител са безстопанствените кучета.
Уважаеми колеги, тъй като Общинско предприятие „Екоравновесие” е на бюджетна издръжка, считаме за редно да се възложи извършването на одит от Сметната палата, с което да се види законосъобразността и ефективността на изразходваните средства.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Поставям на гласуване предложението за включване на това проекторешение в програмата ни за настоящата седмица.
Гласували 119 народни представители: за 52, против 15, въздържали се 52.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Терзийски.
ГЕОРГИ ТЕРЗИЙСКИ (независим): Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители! Уважаеми дами и господа народни представители от управляващото мнозинство ГЕРБ, с Вашето действие и с начина, по който гласувате, ставате съучастници. За последните два месеца двама души са изядени от бездомните кучета – мъртви са. Вашето бездействие Ви прави съучастници. Някой трябва да отговаря за тази смърт, за тези жертви! (Реплики от ГЕРБ.)
Преди няколко дни – в понеделник, когато кметът на София Йорданка Фандъкова отчете поредната жертва от бездомни кучета – 89-годишния старец, каза, че най-големият проблем на Столична община са бездомните кучета. Независимо от прилаганите методи, ако няма желание за решаване на проблема, а точно това са основните съмнения на обществото в България, няма да има ефект.
Какво е становището? – проблемът не се разреша