Гласуване №5
Декларация относно системното неизпълнение на задълженията като народни представители на Сергей Станишев, избран от 3-ти Варна и Ахмед Доган от 9-ти Кърджалийски избирателен район
1. Контекст от стенограмата
Самата Декларация е озаглавена „Декларация относно системното неизпълнение на задълженията си като народни представители на Сергей Дмитриевич Станишев – избран от 3. Многомандатен избирателен район Варна, и Ахмед Демир Доган – избран от 9. Многомандатен избирателен район Кърджали”.
„Народното събрание на Република България на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България декларира:
Със системното си отсъствие от пленарни заседания в работата на Четиридесет и първото Народно събрание, народните представители Сергей Дмитриевич Станишев и Ахмед Демир Доган показват скандално незачитане на задълженията и отговорностите, поети от тях в качеството им на народни представители, пред избирателите в съответните райони, както и пред целия български народ, тъй като всеки народен представител представлява всички български граждани. Това поведение започна и продължава в Четиридесет и първото Народно събрание, в което са участвали на пленарни заседания само по няколко пъти, и нито веднъж в работата на Парламентарните комисии. (Реплика в блока на КБ.)
Действията на всеки народен представител са въпрос на личен морал, но той е преди всичко акт на отговорно политическо и държавническо поведение. Няма съмнение, че народните представители Сергей Дмитриевич Станишев и Ахмед Демир Доган с неуважителното си отношение към парламентаризма уронват авторитета на институцията Народно събрание.
Народното събрание декларира, че ще пази авторитета си на върховна институция в Република България и решително се противопоставя на неуважителното отношение на народните представители Сергей Станишев и Ахмед Доган, което те системно проявяват чрез незачитане и неизпълнение на конституционните си задължения.
Декларацията е приета от Четиридесет и първото Народно събрание на 28 октомври 2009 г. и е подпечатана с официалния печат на Народното събрание.”
Мотивите да внесем това наше предложение са следните.
Сергей Станишев – председател на БСП и председател на Парламентарната група на Коалиция за България, и Ахмед Демир Доган – председател на ДПС и председател на Парламентарната група на ДПС – първият, Сергей Станишев, е избиран неколкократно за народен представител, а вторият – Ахмед Доган, е избиран за народен представител от Великото Народно събрание досега във всички народни събрания, като и двамата са били и председатели на парламентарните си групи. Въпросните депутати са участвали в единични пленарни заседания. Ахмед Доган никога не е участвал в работата на парламентарни комисии, а Сергей Станишев – само в работата на комисии в Тридесет и деветото Народно събрание. (Реплики от КБ.)
Българските граждани, медиите и обществените организации многократно са поставяли въпроса относно техните безпричинни отсъствия, които са явно незачитане авторитета на институцията Народно събрание и представляват брутално и подигравателно отношение към избирателите от районите, в които те са били избрани. Съгласно Конституцията те представляват като народни представители своите избиратели от районите и целия български народ. Ето защо се налага Народното събрание да защити своя авторитет и да излезе с настоящата Декларация, с която да се противопостави и осъди неуважителното и презрително поведение на народните представители Сергей Станишев и Ахмед Доган. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ и Атака.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: За изказване се е записал народният представител господин Ангел Найденов. Заповядайте.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви,