Гласуване №6
Програма за работата на НС за 6 - 8 юни 2012г. - предл.от КБ за нова точка в дневния ред
1. Контекст от стенограмата
Господин Миков, слушаме Ви.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря, уважаема госпожо председател. Благодаря и за това, че проявявате внимание към направеното от мен предложение.
Внесеното предложение е свързано с една изключително болезнена обществена тема – двойното повишаване на цените за паркиране в София. Гражданството никак не е убедено, че новите цени за паркиране в „Синя зона” в София са съответни на разходите, каквито би трябвало да бъдат таксите. В миналото поне двама ръководители на тази организация завършиха трагично жизнения си път. В публичното пространство има достатъчно информации за влияние на силови структури върху столичните паркинги и гаражи, респективно на Центъра за градска мобилност, който фамозно прие активите и пасивите на „Паркинги и гаражи”.
Всичко това налага да има информация за средствата, които се събират от гражданите, за тяхното целесъобразно използване, за увеличаването на таксите и неговата обоснованост – не само заради покупателната способност, както е посочено в искането на неправителствените организации до съда, но и поради това, че се събират несъответни такси за паркиране. „Синята зона” времево също се разширява – и в събота да се събират такива пари.
Всичко това налага Народното събрание да прояви интерес към темата – това засяга милиони български граждани – и да види какво става с парите в тъй наречения Център за градска мобилност в София, къде отиват тези пари и как се харчат.
Разбрах междувременно, че след внасянето на нашия проект за решение са получени документи по темата, но не знам кой в Народното събрание от управляващото мнозинство ги е получил и защо не се запознава цялото народно представителство с тази информация?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване предложението за включване в програмата на Проекторешение за възлагане на одит на Центъра за градска мобилност.
Гласували 122 народни представители: за 45, против 34, въздържали се 43.
Предложението не е прието.
За прегласуване – господин Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря, уважаема госпожо председател.
Уважаеми народни представители от мнозинството, аз не мисля, че Вие имате какво да криете. С гласуването си Вие очевидно не искате Сметната палата да надзърне зад завесата на поне две убийства на ръководители през последните години на това дружество – единият изгоря, а мисля, че другия го застреляха – (реплика на народния представител Станислав Иванов), не искате да се надзърне зад харченето на едни пари, които очевидно трябва да останат тайна, трябва да бъдат свързани с далаверите в Столичната община.
Моля Ви да свалите усещането в обществото, че Вие искате да се прикрие как се харчат парите, събирани от гражданите за „Синята зона”, и кое налага двойно да се увеличават тези средства. Искате ли Вие като народни представители – избрани в голямото си мнозинство от столичния град, да има яснот