Гласуване №5
ЗИД на закона за движението по пътищата - първо четене-вносител МС
1. Контекст от стенограмата
ЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, господин Давидов.
Дуплика.
РУМЕН ТАКОРОВ (КБ): Благодаря, уважаема госпожо председател.
Господин Давидов, на практика във Вашето изказване нямаше реплика спрямо мен, а в по-голямата му част се съгласихте с моите доводи. Така че на Вашата реплика няма да отговарям.
Господин Исмаилов, аз мисля, че Вие сам в репликата си дадохте отговор на това, което не може да стане. Вие имате непрекъсната ивица на бус лентата. Влезете ли в нея, след това не можете да извършите изпреварването на автобуса. Вие правите нарушение. Това е невъзможността, за която Ви казвам.
Таксито – да, разбира се, че таксито е по-удобният, по-луксозният транспорт, но не мога да разбера и логиката едно, „Тико” или един „Фиат 135” да е по-луксозен от един автобус или от метрото, но това е отделен въпрос. Но Вие разбирате ли, че в по-голямата си част, ако дадем възможност на всички таксита, ще запушим бус лентите? Това е невъзможно да стане, когато е само една лента за движение за бус лентите за градския транспорт. Разберете, това нещо не е разумно!
Ако трябва да правим някакъв популизъм, за да кажем: ние заставаме зад страната на шофьорите на таксита – да, съгласен съм с Вас. И това е така. Няма защо да обясняваме. Но не е разумно ние да правим такива предложения.
Относно репликата на господин Димитров за жилетките. Господин Димитров, не това е панацеята – да обличаме велосипедистът със светлоотразителна жилетки през лятото, през топлия период, защото излиза с колелото. Затова велосипедът се казва превозно средство. На него има необходимите светлоотразителни елементи, които се изискват, за да може да бъде пуснато в движение. Тази светлоотразителна жилетка лятно време ще му пречи. Отидете в която страна казвате Вие в Европа, че това е въведено. Напротив, там решават нещата по друг начин. Там правят вело алеи, където се движат само велосипедисти. А не тук ние да записваме нещо, което е съвсем неразбрано – че трябва да се движат максимално вдясно на пътя. Какво е това „максимално дясно”? На банкета ли трябва да се движат или на 20 см от лентата за движение? Разберете, това не е състоятелно! Всеки един, който се е качвал на велосипед, иска да почувства свежестта на въздуха, иска да покаже своята фланелка, екип, който си е купил, за да кара колелото, своята каска. Ние сега ще му сложим една жълта жилетка и какво ще направим? – идете там всички да станете еднакви. Хората не искат да бъдат еднакви. Разберете! (Оживление, шум и реплики в ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Други народни представители? Няма.
Закривам дискусията.
Преминаваме към гласуване.
Моля, квесторите, поканете народните представители в залата.
Поставям на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата с вносител Министерският съвет от 18 януари 2012 г.
Гласували 94 народни представители: за 92, против няма, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата с вносители Иван Вълков и група народни представители.
Гласували 90 народни представители: за 76, против 3, въздържали се 11.
Предложението е прието.
Поставям на гласуване последния Законопроект за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата с вносители Мартин Димитров и Кирчо Димитров.
Гласували 93 народни представители: за 8, против 21, въздържали се 64.
Предложението не е прието.
Дами и господа народни представители, съгласно уточнението на Председателския съвет, сте уведомени, че има проект на 22 май 2012 г. от 14,00 ч. следобед да проведем извънредно пленарно заседание. Поради това предлагам:
„Проект
ПРОГРАМА
за работата на Народното събрание на 22 май 2012 г., вторник, от 14,00 ч.
На основание чл. 38, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събран