Гласуване №30
ЗИД на Закона за държавния служител - второ четене - параграф 14 - 18 - нови
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Изказвания? Няма.
Подлагам на гласуване предложението на комисията за създаването на нови параграфи 14, 15, 16, 17 и 18 със съдържание, както е по доклада.
Гласували 74 народни представители: за 72, против няма, въздържали се 2.
Текстовете са приети.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: По § 12 – предложение от народния представител Светослав Тончев и група народни представители.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 12, който става § 19:
„§ 19. В чл. 104 се правят следните изменения:
„1. Алинея 1 се изменя така:
„(1) Когато заповедта за прекратяване на служебното правоотношение бъде отменена от органа по назначаването или от съда, държавният служител има право на обезщетение в размер на основната си заплата, определена към момента на признаването на уволнението за незаконно или на неявяването му да заеме службата, за цялото време, през което не заема държавна служба, но не за повече от шест месеца. Когато е бил назначен на друга държавна служба с по-ниска заплата или е получавал възнаграждение за друга работа в по-нисък размер, той има право на разликата в заплатите или на разликата между заплатата и възнаграждението, изчислени въз основа на основната заплата, съответно основното възнаграждение.”
2. В ал. 2 думата „брутната” се заменя с „основната”.
3. В ал. 3 и 4 думата „брутни” се заменя с „основни”.”