Гласуване №21
Закон за отнемане на незаконно придобито имущество - второ четене - Член 65 ( става член 57) - предложение от Христо Бисеров
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Втора реплика?
Дуплика – господин Терзийски.
ГЕОРГИ ТЕРЗИЙСКИ (независим): Госпожо Манолова, наистина уместна реплика. Не всичко може да се обхване, когато има такава широка субективна юридическа мисъл.
Аз искам да задам един въпрос към вносителите и към комисията, която е работила, към председателя на комисията и използвам дупликата си във връзка с това.
Ние приемаме един законопроект с доста спорни текстове и една от основните презумпции, които залагаме и разчитаме да работи този закон, е да се осъществява надлежен, реален контрол върху комисията, за да няма тези субективи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Какъв контрол за комисията, господин Терзийски? Говорим за подаване на декларация. Вземете се в ръце накрая.
ГЕОРГИ ТЕРЗИЙСКИ: Нали тази декларация се подава пред комисията. И аз затова питам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Кой контролира комисията като иска декларация?
ГЕОРГИ ТЕРЗИЙСКИ: Как ще избегнем субективното поведение от страна на членовете на комисията и как ще бъде осъществяван контролът върху нея? Затова Ви задавам въпроса лично на Вас дори. (Реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на предложенията, които са направени по текста.
Предложения от народния представител Христо Бисеров.
Комисията не подкрепя предложенията по точки 1, 3 и 4 от същите.
Моля да гласуваме.
Гласували 91 народни представители: за 25, против 38, въздържали се 28.
Предложението не е прието.
Господин Бисеров – прегласуване.
ХРИСТО БИСЕРОВ (ДПС): Уважаеми колеги, моля да прегласуваме и да приемем това предложение, което между впрочем се подкрепя и от колеги от ГЕРБ.
Разберете, никой не може да бъде накаран да свидетелства срещу себе си! Никой не може да бъде накаран да попълва документ, с който, освен че свидетелства срещу себе си, има опасност да носи наказателна отговорност, дори и за грешки. Такова нещо няма в наказателното право дори! Да не говорим за гражданското право, да не говорим за това, което сътворяваме днес! Такова нещо го е имало само по време на Инквизицията!
Съжалявам, че трябва да употребявам такива тежки думи, но във всяко нещо трябва да има някакъв разум в края на краищата! Разберете!
Хипотетично се поставете на мястото на този, който трябва да попълни декларация за своето имущество. Това няма нищо общо с данъчните декларации, за които говори господин