Гласуване №13
Закон за отнемане на незаконно придобито имущество - второ четене - Член 1 - процедура Хр.Бисеров-отлагане на текста
1. Контекст от стенограмата
МАЯ МАНОЛОВА: И тук дерогирате действието на основни принципи на ГПК в следващите разпоредби, но Ви предлагам този спор да го оставим за частта, в която е разписано съдебното производство, съдебната част от гражданската конфискация.
Що се отнася до предложението на госпожа Фидосова – да бъде дадена легална дефиниция на „законен източник”, това е задължително. Това е задължително, ако искаме този закон...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПАВЕЛ ШОПОВ: Госпожо Манолова, времето изтече! Моля Ви!
МАЯ МАНОЛОВА: ...да се прилага еднакво към всички. Но аз се съмнявам, че това ще бъде възможно предвид настроенията в залата,...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПАВЕЛ ШОПОВ: Колегите от ГЕРБ недоволстват.
МАЯ МАНОЛОВА: ...включително и във Вашата парламентарна група.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПАВЕЛ ШОПОВ: Може би не съзнават трудната ситуация, пред която сме изправени.
Нека се чуят повече мнения, колеги!
За дуплика – госпожо Фидосова? Не желаете.
Беше направено процедурно предложение за отлагане на гласуването по чл. 1.
Има ли противно становище? Не виждам.
Гласуваме процедурното предложение на Христо Бисеров за отлагане на гласуването по чл. 1.
Гласували 94 народни представители: за 19, против 57, въздържали се 18.
Предложението не е прието.
Има желание за прегласуване.
Господин Бисеров.
ХРИСТО БИСЕРОВ (ДПС): Предлагам да направим прегласуване, защото наистина има проблем с пострадалото лице, например господин Димитров.
Нека юристите да ми отговорят: отнемането ординерен способ ли е на придобиване на собственост, или не? Първичен способ ли е, или не? Първичен способ ли е, както конфискацията? Да, ама никъде не го пише.
Доцентите ще има да пишат статии върху едни неща от този закон, защото никъде в правната доктрина такъв тип отнемане не е ясно дали е първичен придобивен способ, какъвто е конфискацията или придобиването на търг чрез съдия-изпълнител. Мисля, че и когато има ипотека, може да сбъркам за нея, той е първичен. В българското право трябва да е ясно кои са първичните способи. Както каза господин Лазаров, ако е първичен, пострадалият няма никакъв начин – това е смисълът на първичния способ, че те прави собственик