Гласуване №5
ЗИД на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА- първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Реплики? Няма.
За изказване, заповядайте, господин Радославов.
АЛЕКСАНДЪР РАДОСЛАВОВ (КБ): Уважаеми господин председател, колеги! Мисля, че това, което се внася, има само политическо значение, а по същество няма да има никакво значение. За мен не по-малко вредно за българския народ и държава е дали кредитният милионер ще е бил свързан или не с Държавна сигурност, дали кредитният милионер не е мутра примерно – злините са едни и същи. За мен това е теза, с която се поддържа някакъв имидж на определени политически сили в България, като най-ярките противници на комунизма и свързаната с управлението Държавна сигурност.
Мисля, че ако сме тръгнали по тази линия, господин председател, да вземем да направим, примерно всички, навършили 18 години през 1990 г., тази комисия да ги провери, за да работи още 20 години – явно, времето не й стига, та най-после да стане ясно кой е бил и кой не е бил свързан с Държавна сигурност в тази държава. Да им сложим по един дадзибау в интернет и всичко да е ясно, и да мирясаме най-после с тази тема.
Мисля, че има далеч по-сериозни въпроси, както например закриването на АЕЦ „Белене” и както тук се готвим за шистовия газ. Вместо да дискутираме сериозно това, което е съдбоносно за държавата, за да вземаме точни и справедливи за бъдещето на България решения, ние си въртим едни и същи приказки. На мен това ми се струва доста несериозно.
Защо ще вкарваме Закона за гражданската конфискация? Там ще попаднат всички – не само тези, които са били към Държавна сигурност, но и всеки, който се е облагодетелствал по някакъв начин неправомерно, ще си понесе заслуженото. Вместо там да си концентрираме усилията, ние сега ще се занимаваме с какви ли не закончета и закони, при положение че онова е истинското според мен, което трябва да се направи. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия под № 254-01-121, внесен от Екатерина Михайлова и група народни представители на 23 февруари 2012 г.
Гласували 92 народни представители: за 91, против няма, въздържал се 1.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Следваща точка от програмата е:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ТЪРГОВСКО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА БОРБА С ФАЛШИФИЦИРАНЕТО – АСТА, № 254-02-19.
Вносители: Волен Сидеров и група народни представители от Парламентарна група на Партия „Атака” на 31 януари 2012 г.
Доклади по проекта няма, така че давам думата на вносителите.
От името на вносителите, господин Чуколов, заповядайте да представите проекта за решение.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми колеги, на 31 януари тази година, няколко дни след подписването на това споразумение от страна на българския посланик в Токио, ние внесохме проект за решение. Мотивите ни да направим това са следните:
Както казах и по-рано, в Токио – Япония, е подписано Търговско споразумение за борба с фалшифицирането, придобило популярност под името АСТА. От българска страна документът е подписан от посланика в Япония