Гласуване №10
Програма за работата на НС за 28 - 30 март 2012г.-предложение от Атака за нова точка- Изслушване на министър-председателя г-н Б.Борисов относно позицията на правителството за изграждане на АЕЦ "Белене"
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на прегласуване предложението за изслушване на премиера Борисов по поставения въпрос.
Гласували 126 народни представители: за 39, против 24, въздържали се 63.
Предложението не е прието.
Със същото предложение – проф. Станилов, заместник-председател на Парламентарната група на „Атака”.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, на основание чл. 99 от правилника предлагаме да се проведе изслушване на министър-председателя на Републиката Бойко Борисов във връзка със строителството на АЕЦ „Белене”, изграждането на нов реактор в АЕЦ „Козлодуй” и водените с руската страна преговори по тези въпроси. На основание чл. 43, ал. 3 изслушването да се включи като точка от програмата.
Уважаеми колеги, с това изслушване ние искаме да предизвикаме дебат, в който да стане ясно правителството и управляващата партия имат ли намерение да строят централата в Козлодуй? Второ, имат ли намерение с един референдум да питат българския народ дали иска да бъде построена такава централа? И трето, да бъде обяснено ясно защо не бива да има руско-български проект и какво страшно има? Дали руснаците не са някакви сатани, от които ние трябва да се пазим като дявол от тамян? И дали не сме останали със старите си рефлекси – по-рано бяха много добрите руснаци и лошите американци, сега са много добрите американци и лошите руснаци, което за българския национален интерес излиза вън от всякаква логика. Благодаря Ви за вниманието. Гласувайте нашето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване предложението за изслушване на премиера Борисов по темата „Белене”.
Гласували 111 народни представители: за 36, против 19, въздържали се 56.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Просто недоумявам от нежеланието на мнозинството от ГЕРБ да направи не нещо друго, а да повика министър-председателя по един такъв съдбоносен въпрос, както и преди малко по въпроса за наглите претенции на румънската страна. Това са мега проблеми, които не могат да бъдат решавани само от министър-председател или един министър. Това са проблеми, които са от ранга, от нивото, от естеството на вземане на решение и информиране на Народното събрание и на никой друг. И виждате, че три парламентарни групи искат това министър-председателят най-после да дойде и Народното събрание най-после да се произнесе с някакъв акт не за друго, а за това дали България ще се нареди или ще остане сред цивилизованите държави, или ще вървим при маймуните. Това е дилемата!
Разбира се, в тези кратки две минути на