Гласуване №2
ЗИД на Закона за държавния служител - първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики?
Господин Стойнев, заповядайте.
ДРАГОМИР СТОЙНЕВ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Госпожо Боянова, този законопроект влезе в Комисията по труда и социална политика през месец ноември. На 30 ноември беше в дневния ред на комисията. Вие извадихте законопроекта от дневния ред на комисията. Създаде се абсурдна практика да има наредби, при положение че законопроектът не е приет.
Вие дължите обяснение – защо на 30 ноември извадихте този законопроект от дневния ред, защо не го гледахте? Защо нарушихте Правилника за организацията и дейността на Народното събрание? Какви са основните мотиви толкова много да се бърза сега да бъде приет този законопроект? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Втора реплика? Няма.
Дуплика – заповядайте, госпожо Боянова.
ЛИЛИ БОЯНОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател! Уважаеми господин Стойнев, наистина този закон е внесен на 21 ноември 2011 г. и са приети такива наредби. Вие трябва да сте наясно, че тези наредби не могат да бъдат в сила преди да се приеме законът. Законът е внесен 2012 г., така че, след като приемем закона и наредбите ще влязат в сила. Благодаря.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС, от място): Наредбите са изтеглени, питайте министъра.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Други народни представители, желаещи да се изкажат? Няма.
Дискусията е закрита.
Поставям на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния служител.
Гласували 119 народни представители: за 83, против 18, въздържали се 18.
Предложението е прието.
Първи отрицателен вот – заповядайте, госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин вицепремиер, уважаеми колеги, гласувах „против” този законопроект, защото той, въпреки приказките на управляващите, не решава въпроса с бонусите, не решава и въпроса кой, кога, колко и по какви критерии ще получава допълнително възнаграждение.
Този закон изобщо не закача високите етажи на властта и висшите чиновници. Този закон е поредният удар срещу онези 250 хиляди обикновени държавни служители, които са мачкани още от началото на това управление, на които им взеха отпуските, взеха им обезщетенията при прекратяване на служебното правоотношение, на които им замразиха заплатите. С този закон сега им вземат и допълнителното възнаграждение за прослужено време. Нещо повече, този закон ги прави абсолютно политически зависими от техните преки началници. Ще получат допълн