Гласуване №7
Програма за работата на НС за 7-9 март 2012г. - предложение за нова точка от С.Станишев,М.Миков и А.Найденов - Декларация по повод присъединяване на България към Търговското споразумение АСТА
1. Контекст от стенограмата
Господин Шопов ще ни представи предложението.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, в шума на станалите скандали миналата седмица от вниманието на широката публика, на българската общественост и на нас самите убягна най-важното събитие, а то е подписването на Пакта за стабилност в Брюксел, сторено от министър-председателя.
Всички знаем, че този акт означава в огромна степен ограничаване на суверенитета на българската държава и поемане на ангажименти, които са с далекосрочни последици и за десетилетия напред. Преди подписването на този акт ние от „Атака” много пъти искахме, настоявахме, внасяхме подобни предложения – министър-председателят да дойде в Народното събрание, за да чуем от него какви ще бъдат параметрите. Само в едно негово идване, което беше инцидентно и не специално в тази връзка и за тази цел, той даде общо взето някакви мъгляви обяснения за това какво възнамерява да подпише. Така че той замина за Брюксел без санкцията на българското Народно събрание, която трябваше да бъде с изрично решение и да му определи едни ясни правомощия, а не тези мъгливи, с които той замина.
След подписването в Брюксел на това споразумение беше редно и е редно, може би тази седмица, той трябваше да го направи непосредствено след завръщането си от Брюксел, но и тази седмица не е късно да заповяда тук и да даде обяснение за параметрите на подписаното, а не ние да го научаваме от медиите и да гадаем някои неща, да му бъдат зададени някои въпроси и по същество той да отговори на поставени от нас въпроси. Затова молим да бъде подкрепено нашето искане за поканването му, явяването му и изслушването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното предложение за включване като точка в програмата ни на изслушване на министър-председателя на Република България.
Гласували 132 народни представители: за 38, против 57, въздържали се 37.
Предложението не е прието.
Процедура – господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Най-невероятното е, че имаше против това предложение, което е абсолютно законно – не друго, а министър-председателят да дойде в Народното събрание, да изложи и да обясни какви са параметрите на едно съдбоносно за всяка от страните в Европейския съюз и за нас споразумение, подписано в Брюксел. Поне тези, които бяха против, да бяха постъпили като колегите си и да гласуват „въздържали се” от кумува срама. Не мога да си обясня това нежелание и Вие, като колектив от народни представители, групирани в Партията ГЕРБ, да стоите на амбразурата и да защитавате министър-председателя не за нещо друго, а за да дойде да изпълни законово и конституционно свое задължение.
В момента се провежда заседание на Министерския съвет. Ясно – министър-председателят е тук, много наблизо до сградата н