Гласуване №9
ЗИД на Закона за администрацията - първо четене - вносител Четин Казак
1. Контекст от стенограмата
Първо, законът беше приет по настояване на Европейския съюз и със съгласието на основните политически сили. Това направи ефикасно действието му.
Второ, прилагащата закона комисия доказа своята обективност и безпристрастност и затова работата й не бива да бъде ограничавана.
Трето, осветени бяха голяма част от лицата в държавните институции, медиите, обществените организации и други. Много от тях представляват държавата или различни нейни органи, влияят върху ценностите и възпитанието на българските граждани.
И четвърто, текстът на атакувания чл. 25, т. 3 от действащия закон включва много повече изисквания, за да бъде разсекретено определено досие, отколкото разпоредбата от предходния закон, която през 1997 г. беше обявена от Конституционния съд като противоконституционна.
Днес се прави опит за втори път да се скрие част от истината за миналото на страната ни. Ще напомним, че през 1997 г. затова България не скъса истински с комунистическото си минало.
Призоваваме конституираните заинтересовани страни – Народното събрание, Президента на Република България, Министерския съвет и министъра на вътрешните работи да подкрепят пред Конституционния съд действащите текстове от Закона за достъп до досиетата.
Вярваме, че постигнатото преди години съгласие по тази тема ще намери защитници и днес сред политическите сили и институции.
Не бива да допуснем да се скрие отново истината. Надявам се, че парламентът и Комисията по правни въпроси ще са първите, които ще излязат с отношение към този атакуван текст от закона.
Надявам се, че този път ще успеем – институциите, които могат да заявят позиции, да защитят този текст и да се стигне до това да не се отмени този текст, който според мен в тези години наистина направи така, че да можем да погледнем какво се е случвало в годините и да знаем кои са хората около нас, и то на позиции, които са решаващи за българската държава.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Точка първа от програмата ни е:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА.
Вносител – колегата Четин Казак.
Това е продължение на разискванията от миналата седмица.
Преди да продължим, само да Ви уведомя за времето, което е останало на парламентарните групи: на Политическа партия ГЕРБ са останали 35 минути; Коалиция за България – близо 6 минути; Движението за права и свободи – 11 минути; Синята коалиция има 21 минути; „Атака” – 20 минути; независимите народни представители – 12 минути и 48 секунди.
Продължаваме с разискванията по тази точка.
Има ли изказвания? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за администрацията, внесен от народния представител Четин Казак на 13 януари 2012 г.
Гласували 105 народни представители: за 21, против 81, въздържали се 3.
Законопроектът не е приет.
Господин Казак – процедура за прегласуване.
Заповядайте.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Правя процедурно предложение за прегласуване със следния апел.
Уважаеми колеги, нека поне веднъж бъдем народни представители със съответното самочувствие и чувство за отговорност към институцията, от която сме част. Нека поне веднъж излезем от ролята си на функция на Министерския съвет, на правителството. Нека поне веднъж демонстрираме, че все пак България е парламентарна република. Защото тази тенденция, това поведение, което Вие в момента демонстрирате, с нищо не допринася за утвърждаване авторитета на Народното събрание. Особено пък с подобни популистки ходове, които правите и сега. Тогава, когато част от правителството явно не спазва политическото решение на Партия ГЕРБ за замразяване на доходите и за нераздаване на премии – всички научихте за тези факти –