Гласуване №15
ЗИД на Закона за лечебните заведения - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Категорично Ви казвам, че гастрольорството, обикалянето на лечебни заведения не е в услуга на пациентите, то е вредно и за самите лекари. Те се изморяват, те правят грешки в желанието си да постигнат по-добри резултати. Парите са ни определена величина и те, ако работят на едно място, където нещата са строго регламентирани, ще могат да си изкарат там доходите. Въпреки може би първоначалната съпротива, ще разберат, че това е добрият вариант. Това е идеята на предложението за лабораториите. Но и това предложение не е основно. Пак Ви казвам, има далеч по-важни неща.
Тъй като е първо четене на законопроекта, аз бих Ви призовал да не гласувате по партийна дисциплина. Тук такава няма. Знаете, че никой не е събирал Парламентарната група на ГЕРБ, за да й казва: „Вие трябва да гласувате така или иначе”.
Гласувайте по съвест. Искаме ли да направим нашето здравеопазване така, че държавата да носи реална отговорност? Всички се обръщат и казват: „Какво прави държавата?”, а държавата, поне в лицето на Министерството на здравеопазването, е с вързани ръце. Тя наблюдава процесите и може да каже: „Съжалявам”.
И пак една скоба ще отворя – много лечебни заведения се отвориха, прекрасни са. И тук дебатът общински-държавни-частни болници е несъстоятелен. Ние не ги делим на такива. Това е архаично. Нека, ако някъде се направи голяма, хубава частна болница, аз съм съгласен да затворим държавната и специалистите да отидат там, за да не харчи държавата пари. Паралелното им съществуване в някои случаи е много грешно.
Но пак да Ви попитам: като се направиха толкова много лечебни заведения – хубаво, защо удовлетвореността на българите от здравеопазването непрекъснато намалява?
Процесите не са толкова прости, колкото понякога искаме да ги изкараме.
И се връщам към финалните си реплики – не гласувайте партийно! И сега се обръщам към представителите на всички политически партии: просто помислете дали искаме да направим нещо хубаво, дали искаме да въведем някакъв ред и правила в здравеопазването? Повярвайте, по отношение на лечебните заведения за болнична помощ, в момента този ред е твърде, твърде незадоволителен. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Разискванията са закрити.
Преминаваме към гласуване.
Моля народните представители да заемат местата си!
Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, вносител Министерски съвет.
Моля, гласувайте.
Гласували 119 народни представители: за 81, против 31, въздържали се 7.
Предложението е прието.
Госпожа Донева – процедура.
ВАНЯ ДОНЕВА (ГЕРБ): Госпожо председател, правя процедурно предложение на основание чл. 73, ал. 1 от нашия правилник, срокът за внасяне на писмени предложения по Законопроекта за виното и спиртните напитки, № 202-01-1, приет на първо гласуване на 9 февруари тази година, да бъде удължен със седем дена.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване предложението за удължаване на срока за предложения между първо и второ четене по Закона за виното и спиртните напитки със седем дни.
Моля, гласувайте.
Гласували 116 народни представители: за 113, против няма, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Госпожа Атанасова – процедура.
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, правя процедурно предложение на основание чл. 73, ал. 1 срокът между първо и второ четене на току-що приетия на първо гласуване Законопроект за изменение и до