Гласуване №12
Разискване по питането на н.п.Георги Пирински, Янаки Стоилов и Мая Манолова към министъра на външните работи Николай Младенов относно предложения по доклада на мисията на ОССЕ за наблюдение на "Избори 2011" - вносител Искра Фидосова и група народни представители - процедура за прегласуване М.Манолова
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: С проведеното гласуване и приетото решение по втория Проект за решение приключихме процедурата по разискванията. (Шум и реплики отляво.)
Моля Ви, един по един.
Стана ясно, че госпожа Манолова направи процедура за прегласуване. Веднага бе дадено лично обяснение на госпожа Фидосова. Сега трябва да поставя на гласуване процедурното предложение на госпожа Манолова.
Подлагам на прегласуване проекта за решение с вносители госпожа Фидосова и група народни представители от ГЕРБ.
Гласували 121 народни представители: за 92, против 18, въздържали се 11.
Предложението е прието.
Два отрицателни вота отляво – господин Миков и госпожа Корнелия Нинова, и господин Иван Костов – трети отрицателен вот.
Първо, господин Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаема госпожо председател.
Уважаеми господин министър, дами и господа народни представители! Гласувах „против” приетия проект за решение, защото той не дава отговор на десетките хиляди български граждани, които бяха лишени от правото да гласуват – дали ще могат да упражнят правата си на следващите избори? Той не дава отговор на стотиците хиляди български граждани, чиито вот беше контролиран като се наблюдаваха прозрачните бюлетини – дали на следващите избори пак няма да има прозрачни бюлетини? Защото това е един безпомощен опит да се даде някакъв отговор, който по никакъв начин не е убедителен, на сериозната тревога на европейските институции за начина, по който се правят избори и демокрация в България.
Убе