Гласуване №6
Закон за резерва на въоръжените сили на Република България - първо четене
1. Контекст от стенограмата
е му нормативни закони и да е действащ, преди да се ликвидира наборната задължителна служба. При всички положения беше ясно, че ще се получи огромен вакуум, в който, както и колегата Тошев изтъкна, в момента няма адекватна уредба за резерва. Това е, за съжаление. Ние, които сме служили, които имат и офицерски звания, сме много наясно, че сегашното състояние на държавата, което продължава вече години наред, не е нормално.
Ако обичате, госпожо председател, искам удължаване на времето.
Разбирам затрудненията на министър Ангелов, защото в това безпаричие, което вечно се изтъква като мотив за какви ли не дейности, които се предприемат от държавата, той вероятно с доста усилия е постигнал това, което се представя като краен вариант за законопроект.
Искам да го запитам на база на последното му изказване. Той каза така: „За 10 часа не да има умения, а да има знания”. Ами, хубаво, когато говорим за запас. Хайде, да оставим доброволните резервисти, доброволния резерв, където хората се обучават и получават не само съответните познания, но и умения. Като си отидат тези няколко поколения, които са служили, как ще комплектоваме запаса, ако младите хора сега не получават освен знания и умения? Мисля, че предложението, което колегата Панчев направи – никак не е лошо да има такива военни летни сборове.
Спомням си, че баща ми, лека му пръст, като висш офицер в Катедра 22 преподаваше в Икономическия институт в Свищов и тогава студентите задължително ходеха на летни военни сборове и получаваха военно звание. В българската държава и в ученическата възраст, и сред студентството имаше много стройна система за това военно обучение. Ние ликвидирахме всичко с много лека ръка и тръгнахме от нулата едва ли не, при държава, на която армията й е била винаги за почит и е доказала, дето се казва, своите възможности в поредица от войни в защита на националната сигурност.
Моят апел, господин министър, е: без битка няма да има резултат. Независимо от всички проблеми трябва да се отделят повече средства от държавния бюджет за армията, включително и за резервистите. Тези 3 хиляди и 400-500 души пак са минимална цифра, което вероятно може да се тълкува като Ваш успех, че и това сте осигурили. Мисля, че и това е крайно недостатъчно.
Моля най-активно всички да се включат, защото този закон има нужда да се подобри в някои текстове. Дано, дано народното представителство, българските правителства и новият президент, дето се казва, да разберат, че за да я има България, трябва да има адекватни въоръжени сили, част от които е и резервът. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма.
Други народни представители желаят ли да участват в дискусията? Не.
Дискусията е закрита.
Преминаваме към гласуване.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за резерва на въоръжените сили на Република България.
Гласували 112 народни представители: за 89, против 1, въздържали се 22.
Предложението е прието.
Сега ще направим почивка.
Продължаваме в 11,30 ч.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Продължаваме с:
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ВЪГЛЕРОДЕН ДИОКСИД В ЗЕМНИТЕ НЕДРА – продължение.
С решение на Народното събрание от вчерашния ден бяха допуснати господин Делян Добрев – заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, господин Трендафилов и госпожа Милева от същото министерство.
На второ четене до момента са гласувани заглавието и членове 1 и 2. Предстои докладване на чл. 3.
Заповядайте, господин Червенкондев.
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги!
По чл. 3 комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция:
„Чл. 3 (1) Съхранението на въглероден диоксид в геоложки формации се осъществява с цел предотвратяване, намаляване или ограничаване на вредното му въздействие върху околната среда