Гласуване №4
Програма за работата на НС за 25 - 27 януари 2012г.-предложение от ПГ АТАКА за изслушване на министър-председателя Б.Борисов
1. Контекст от стенограмата
Имате думата, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми колеги, този въпрос ни занимава вече около година и ще продължи, разбира се, да ни занимава. Това е една от язвите на Четиридесет и първото Народно събрание. Докато остава нерешен, въпросът ще бъде проблем за цялото българско общество, тъй като се касае за много пари на българските данъкоплатци.
Министър-председателят Бойко Борисов едно към едно, без никакво колебание, без никакво съмнение в интервю на 12 януари тази година пред Българската национална телевизия направи твърдението, че парите не оставали в ГЕРБ, а се давали на народни представители, напуснали парламентарните си групи – така наречените независими, срещу фактури или разписки, за което го бил уверил господин Цветанов.
Ние викаме министър-председателя не в качеството на министър-председател, а като председател на Партия ГЕРБ, за да даде тези обяснения пред нас и да разберем в крайна сметка за какво става дума.
Това, ако е така, както господин Борисов го заявява в интервюто пред Българската национална телевизия, се касае до изключително тежко нарушение на законите, защото по този начин субсидията не се изразходва за онова, което чл. 25 предвижда – да се раздава на политическите сили.
За да решим този въпрос, трябва да викнем господин Борисов като председател на управляващата партия и, както поискахме преди малко, господин Цветанов като негов заместник, за да разберем за какво става дума и да тръгнем към решаването на проблема. Затова Ви моля да подкрепите това наше искане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Поставям на гласуване направеното предложение от господин Шопов.
Гласували 146 народни представители: за 48, против 67, въздържали се 31.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Не мога да си обясня каква е тази упоритост, за да не се тръгне към решаването на проблема. То трябва да тръгне оттук – от явяването на министър-председателя пред Народното събрание, да се започне от тези негови думи, които съдържат истината за онова, което става, което ние от „Атака” дълго време излагаме. Това е всъщност онова, което се крие зад кулисите – онова, което се крие. Трябваше много време да мине, докато се изясни първо чрез министъра на финансите за какво става дума. После това го казаха и господин Цветанов, и господин Борисов.
Ние сме отнесли въпроса и до Сметната палата, и до НАП, и до омбудсмана на страната. Той ще бъде отнесен до Върховния административен съд. Това – на първа фаза, разбира се.
Но защо трябва да продължаваме да създаваме ексцес, да се стига до все по-вис