Гласуване №15
Ратификация на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961г. в Ню Йорк - процедура за допускане в зала
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ТОДОР ДИМИТРОВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, първо, процедурно предложение за допускане в залата на господин Пламен Георгиев – заместник-министър на правосъдието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Подлагам на гласуване така направеното предложение.
Гласували 73 народни представители: за 70, против 1, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Моля, поканете господин Георгиев в залата.
ДОКЛАДЧИК ТОДОР ДИМИТРОВ: Уважаеми колеги, ще Ви запозная с:
„Д О К Л А Д
на Комисията по правни въпроси
На свое заседание, проведено на 18 януари 2012 г., Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, № 102–02–32, внесен от Министерски съвет.
Липсата на гражданство е нежелано от гледна точка на интересите на отделните индивиди, също така и за отделните държави. То може да предизвика нестабилност и заплаха за националните и регионалните интереси. Въпросите относно лицата без гражданство (апатридите) могат да бъдат решени ефективно само в рамките на установени стандарти от международното право в отделните страни, както и на