Гласуване №5
Праграма за работата на НС 14-16 и 21 декември 2011г. - предложение от Ангел Найденов за нова точка - Изслушване на министър-председателя на РБългария
1. Контекст от стенограмата
, започнало още от вечерта на 8 декември 2011 г.
Всъщност, уважаеми дами и господа, всички ние сме наясно, че има цяла поредица от дискусионни въпроси, свързани с правните основания на решенията на Европейския съвет, много въпроси, свързани с националните процедури, с механизма, по който ще бъдат утвърдени тези предложения, съответно относно сроковете. Не това е същността на предложението, което правим, и не е това, което очакваме от министър-председателя.
Ние очакваме от министър-председателя да ни представи неговата гледна точка, неговата информация за заседанието на Европейския съвет, неговия коментар, ако щете, изразената от него позиция, колкото и каквато и тя да бъде разглеждана – дали е национална, или е само за случая позиция и гледна точка на българското правителство. Министър-председателят заяви, че разчита на парламента.
Впрочем, не виждам между държавите, посочени в заключителния документ, които очакват съответни съгласувания с националните парламенти, България. Посочени са Унгария, Швеция, Чехия, но България остава в групата на държавите, за които е ясно, че ще има някакво допълнително консултиране.
За да бъде ангажиран парламентът, ние смятаме, че трябва да бъде изслушан министър-председателят. Посредничеството на медиите в този диалог между парламента и правителството не е достатъчно. Изслушването на министрите, при цялото ми уважение към тях, не е онова, което очакваме в случая като национален парламент. Ние очакваме знак на тази дискусия да даде министър-председателят, който може и да изрази политическата отговорност, която в случая носи българското правителство, когато представя своята гледна точка и тази информация пред българския парламент.
Ето защо моля да бъде подкрепено предложението за изслушване на министър-председателят.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване предложението за изслушване на министър-председателя Бойко Борисов чрез включване като нарочна точка в програмата на Народното събрание за тази седмица.
Гласували 132 народни представители: за 45, против 18, въздържали се 69.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаеми колеги, госпожо председател, господин външен министър! Учудвам се на добрия тон, на спокойствието и аргументацията на колегата от БСП Ангел Найденов.
Тук се касае до скандал! Три пъти от „Атака” до този момент сме поискали министър-председателят да дойде в пленарната зала в парламента да отговори, да разкаже, да ни обясни за неща, които са съдбоносни за Европейския съюз и за България. Това е негова работа – да дойде тук и да очертае ситуацията, евентуалната позиция на България, за какво той трябваше да отиде в Брюксел, беше в Брюксел, а сега, след като беше в Брюксел и ние не знаем каква позиция е защитавал, да каже каква е позицията на България по всички тези въпроси, от които зависи съдбата на стотици милиони хора.
Какво става? Той си разменя през това време любезности, иначе казано приятелски огън с президента, което ст