Гласуване №64
ЗИД на Закона за данъците върху доходите на физическите лица - второ четене- параграф 18 ( става параграф 19)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Изказвания? Няма.
Подлагам на гласуване редакцията на комисията за § 18, който става § 19, така както е по доклада.
Гласували 89 народни представители: за 83, против 2, въздържали се 4.
Текстът е приет.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: По § 19 – предложение от народните представители Мартин Димитров и Кирчо Димитров за създаване на нов чл. 25а в § 19:
Създава се нов чл. 25а:
„Чл. 25а. Счетоводната печалба на нефинансовите предприятия се използва за реинвестиране.”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 19, който става § 20.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Изказвания?
Господин Димитров, заповядайте.
МАРТИН ДИМИТРОВ (СК): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тук идеята на текста е реинвестираната печалба да не се облага с данък. Тоест да не караме в кризата предприятията да реинвестират своята печалба. Между другото, виждам, че и текстът не е най-прецизният, но съм убеден, че ако се приеме по принцип, с дейното участие на Правната комисия може да бъде приет най добрият текст.
Какво се случва с инвестициите от началото на кризата в България? Инвестициите намаляха повече от пет пъти. Пет пъти, колеги!
Каква е стратегията на управляващото мнозинство от ГЕРБ и независимите народни представители в тази област? Опасявам се, че няма стратегия и се опасявам, че ако така продължават нещата, чуждите инвестиции ще продължат да