Гласуване №7
Програма за работата на НС за 23-25 ноември 2011г.-предл.ПГ Атака- решение за налагане на мораториум върху проучване и добив на шистов газ
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Съгласно чл. 78, ал. 3 проектите за решение, декларации и обръщения следва да бъдат обсъдени от постоянните комисии, на които са разпределени, в 15-дневен срок. Съответното проекторешение, за което става дума, е разпределено на две комисии. Срокът по чл. 78, ал. 3 е изтекъл, поради което искането от формална гледна точка е допустимо и го подлагам на гласуване.
Подлагам на гласуване предложението за включване на Проекторешението за налагане на Мораториум върху проучването и добива на шистов газ на територията на Република България от 26 октомври 2011 г.
Гласували 130 народни представители: за 43, против 34, въздържали се 53.
Предложението не е прието.
За прегласуване има думата господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Уважаеми колеги, ето тук се видяха едни нечисти намерения от страна на управляващата партия. При заявеното преди няколко дни отношение на премиер-министъра по този въпрос се вижда, че проектът на „Атака” за мораториум върху проучването и добива на шистов газ се неглижира и се отмества настрана.
Ще Ви кажа защо. Защото се прави всичко възможно, за да се завоалира, да се замъгли инициативата на „Атака”, която е първа в страната по въпроса. Нашето проекторешение е истинското, автентичното, решение, което е оригинал!
Ако забелязахте, в някои продажни български медии вчера се появи като първа новина намерението на някои депутати от една разпаднала се политическа сила и парламентарна група да внесат мораториум върху добива и проучването на шистов газ. Явно е намерението мнозинството, на управляващата партия – те да бъдат обслуже