Гласуване №13
Програма за работата на НС за 28 - 30 септември 2011 г. - предложение от Б.Стоянов за нова точка -избиране на членове на Комисията за защита от дискриминация
1. Контекст от стенограмата
Господин Борислав Стоянов, заповядайте.
БОРИСЛАВ СТОЯНОВ (Атака): Госпожо председател, уважаеми колеги! Срокът на досегашните членове на Комисията за защита от дискриминацията, както всички в тази зала вярвам знаете, изтече много отдавна – повече от една година. Следователно ние се намираме в положение на драстична забава за сформирането на новия състав на Комисията за защита от дискриминация, което от своя страна води до неефективност в работата със законовите и конституционните й задължения.
Нещо повече. През тази година и четири-пет месеца, които се събраха, настоящото ръководство на въпросната комисия продължава да изпълнява някакви свои задължения. На всичкото отгоре, продължава да свиква скъпо струващи семинари в любимите си курорти като „Златни пясъци” и така нататък. Всички знаем кой е председател на тази комисия. Това е верният кадър на ДПС Кемал Еюп.
Според мен продължаващото бездействие от страна на Народното събрание, най-вече на мнозинството, което продължава да се прави на разсеяно и да не предлага нови членове, включително председател и заместник-председател на Комисията за защита от дискриминация, е едно сериозно нарушаване на законовите и конституционните изисквания в държавата.
Ето защо ние с нашето предложение настояваме за незабавно стартиране на процедурата за избиране на нов състав на Комисията за защита от дискриминация и конкретно нашето предложение за член е господин Атанас Мусорлиев. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване предложението за включване на такъв проект за решение в дневния ред на Народното събрание.
Гласували 95 народни представители: за 15, против 42, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Прегласуване.
БОРИСЛАВ СТОЯНОВ (Атака): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, отново ви обръщам внимание, че става въпрос за институция, която година и половина продължава да работи със стария състав, след изтичане на срока на мандата му.
Припомням ви също така, че през този период самото Народно събрание, включително колегите от управляващото мнозинство, отхвърлиха два годишни отчета на въпросната комисия с председател Кемал Еюп.
Продължаващото прикриване и бягане от проблема за избиране на нови членове на комисията означава едно единствено нещо, че управляващото мнозинство поддържа по някакъв начин синекурната хранилка за кадри на ДПС, най-вече в каквато се е превърнала през последните години Комисията за защита от дискриминация. Така че ви призовавам отново да приемем тази точка, така че с нея да започне процедура за попълване на новия състав, както е по закон. Благода