Гласуване №8
ЗИД на Закона за горите - първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Закривам разискванията.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите, № 154-01-56, внесен от Юнал Тасим, Дурхан Мустафа, Петя Раева, Гюнер Сербест и Алиосман Имамов на 9 юни 2011 г.
Гласували 69 народни представители: за 19, против 6, въздържали се 44.
Законопроектът не е приет на първо гласуване.
Прегласуване – заповядайте, господин Тасим.
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ, от място): Твоите хора ги няма в залата, за да гласуват „за”, а ти искаш прегласуване.
ЮНАЛ ТАСИМ (ДПС): Имате основание, госпожо Стоянова, че моите колеги ги няма.
Уважаеми колеги, обяснявам ви нещо много ясно. С този закон вие казахте следното на тези хора. До миналата година те имаха право срещу 10-12 лв. да добиват 4-5 кубика дърва, тоест за 50-60 лв. можеха да изкарат зимата. Сега казвате: „Не, няма да добивате тази дървесина по този начин. Ще отидете при третия човек – по фирмите, ще му дадете 50-60 лв., или 300-400 лв. за отопление”. Увеличавате им разходите 4-5-6 пъти, в зависимост от претенциите на който и да е там, който се занимава с такава дейност.
Имайте предвид, че тази гора е създадена от тези хора. Тази гора е сята от тези хора. Тя днес се опазва от тези хора. Ако има пожари, а сега сме