Гласуване №3
Решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на отпускането, получаването и разходването на бюджетната субсидия от партиите, към които независимите н.п. в 41-то НС са декларирали принадлежност-предложение от КБ-Ангел Найденов за редакция
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря Ви, господин Шопов.
Има ли други изказвания? Няма.
Ще помоля народните представители да влязат в залата – предстоят гласувания, има предложение за промени в проекторешението, внесено от колеги народни представители.
Първо е предложението от народния представител Ангел Найденов. Господин Найденов, всъщност Вие предложихте в самата шапка на решението и в т. 1 след думата „партиите” целият текст да отпадне и да стане: „които по смисъла на Закона за партиите получават бюджетна субсидия”.
Заради тавтологията предлагам да махнем „разходването на бюджетната субсидия” и да стане: „разходването на субсидията от партиите, които по смисъла на Закона за партиите получават бюджетна субсидия”.
Предложението на господин Найденов е следното:
„Решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на получаването и разходването на субсидията от партиите, които по смисъла на Закона за партиите получават бюджетна субсидия”.
Същият текст ще влезе в т. 1 на самото решение, където целият текст след думата „партиите” отпада и т. 1 става така:
„1. Създава Временна анкетна комисия за проверка на отпускането, получаването и разходването на субсидията от партиите, които по смисъла на Закона за партиите получават бюджетна субсидия.”
Моля, режим на гласуване.
Гласували 138 народни представители: за 58, против 4, въздържали се 76.
Предложението не е прието.
Има искане за прегласуване.
Заповядайте, господин Найденов.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю. Предложението ми формално е за прегласуване на предложението за решение. Ще кажа, че според мен фокусът на дебата днес беше изместен. Това, че двусмислието и неяснотите по целия кръг от въпроси – предмет на днешното разискване – бяха въведени от изказванията на независимите народни представители и представителите на ГЕРБ, не е учудващо. Ако има някой заинтересован от това да има двусмислие и неяснота за начина, по който се отпускат и разходват средствата от държавната субсидия, това са именно тези народни представители – независимите и ГЕРБ. Очевидно двусмислието е хранителната среда, в която съществуват взаимоотношенията между независимите народни представители и Парламентарната група на ГЕРБ.
Уважаеми колеги, самият факт, че толкова често се коментираха въпросите,