Гласуване №4
ЗИД на Закона за дипломатическата служба - върнат от Президента на Република България с Указ № 183 на основание чл.101, ал.1 от Конституцията на Република България
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Реплики? Няма. Други изказвания? Заповядайте, господин Димитров.
ДОБРОСЛАВ ДИМИТРОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! ГЕРБ ще подкрепи закона, както го направи и на първо, и на второ четене при неговото гласуване.
Разбирам желанието на опозицията да защити своята позиция, но реално в аргументите не чуваме нищо ново. Ветото на президента повтаря аргументите, които бяха дискутирани както на първо четене, така и на второ четене в комисията, в залата. Реално днес сме вече на шесто дискутиране на едни и същи аргументи. Нашата позиция е твърда за това, зад което заставаме и го отстояваме, а именно модернизация на дипломатическата служба, изчистване на процесите там, как работи тя, шанс за младите за развитие и на последно място, но не и по важност – минимизиране на въздействието на служителите на бившата Държавна сигурност върху дипломатическата служба по начин, който да може да бъде по-конструктивен за нас, без да пречи на имиджа на държавата. Така че нищо не се е променило до днес, откакто е започнал законът. Продължаваме да го подкрепяме. Ние сме последователни, тъй като нашата визия е, че този законопроект ще модернизира службата и ще бъде за по-добрата й работа. Оттам нататък вече имаме политически разлики, но всеки има правото да избира как да гласува.
Бих призовал: макар и да имаме различия в някои части на закона, законът наистина поставя нещата на по-добра основа и може би някои от колегите от опозицията ще преосмислят своята позиция. Президентът е президент на цялата република. Не е задължително да се идентифицира на 100% с опозицията. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Закривам дебатите и приканвам народните представители да влязат в залата за гласуване.
Уважаеми колеги, подлагам на повторно гласуване Закона за изменение и допълнение на Закона за дипломатическата служба, приет от Народното събрание на 14 юли 2011 г. и върнат от президента на Република България за ново обсъждане с Указ № 183 от 27.07.2011 г.
Гласували 160 народни представители: за 129, против 31, въздържали се няма.
Законопроектът е приет на второ гласуване. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Продължаваме със следващата точка от нашата програма:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ЕВТАНАЗИЯТА.
Вносител е народният представител Любен Корнезов на 27 юни 2011 г. Има доклад на Комисията по здравеопазването, на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите и на Комисията по правни въпроси.
От Комисията по здравеопазването – докладът ще ни бъде прочетен от председателя на комисията госпожа Атанасова.
Заповядайте, госпожо Атанасова.
ДОКЛАДЧИК ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА:
„Д О К Л А Д
за първо гласуване относно Законопроект за евтаназията, № 154-01-68, внесен от Любен Корнезов на 27 юни 2011 г.
На свое редовно заседание, проведено на 7 юли 2011 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Законопроекта за евтаназията.
На заседанието присъстваха представители на Министерството на здравеопазването и неправ