Гласуване №43
Процедура - М.Стоянова - удължаване на роботното време до приключване на т.3-ЗИД на Конституцията
1. Контекст от стенограмата
КОСТОВ (СК): Става въпрос за дебат за промяна на Конституцията! Той не може да се води в два без пет! Това е абсолютно неуважение към народното представителство и към вносителя.
Какво означава да се води дебат по Законопроекта за промяна на Конституцията в следобедно време, започващ в два без десет и траещ неизвестно колко, пред очите на коя общественост? (Реплики от ГЕРБ.)
Има! Ще ви обясня, уважаеми колега!
Всеки дебат по Конституцията е голяма школа по парламентаризъм. Привеждат се най-различни аргументи. Всеки, който слуша, влиза в дълбочината на аргументацията на българското законодателство, на българската Конституция. Това е едно нещо, от което печелят всички, които имат интерес.
Когато не се прави в подходящо време, когато се претупва дебатът… (Изказването е прекъснато от реплики от ГЕРБ.)
Искам да кажа, че не се правят така тези неща! И заради това съм против!
Моля ви, оттеглете си това предложение. Нелепо е да се започне дебат и да се свърши по промяна на Конституцията в последния ден!
Разбира се, това нещо може да има някакво обяснение – този дебат, господин министър, предварително да се счита за загубен и да мине така, някак си между другото, преди ваканцията, в което дали има някаква логика и тя да може да се приеме за нормална, но поне да се проведе в нормално време, защото аз пак казвам, че основните неща, които тук ще бъдат казани – нищо, че има малко хора, ще има сериозно подготвени хора и вие ще чуете много солидна аргументация.
Не бива да се пренебрегват тези неща в Народното събрание. Това са важни процеси! Това не е нещо така, като да се пипне закон, нещо за данъци и така нататък. Това са много важни и дълбочинни процеси в държавата, в собственото ни държавно устройство, затова, моля ви да не подкрепяте това. Просто е нелепо!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за удължаване на пленарното време днес до приключване на разискванията по тази точка.
Гласували 107 народни представители: за 83, против 24, въздържали се няма.
Предложението е прието.
За прегласуване – господин Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Обръщам се и към господин вицепремиера, към ръководството на Народното събрание, към ръководството на Парламентарната група на ГЕРБ: господин Велчев е дълбоко в дъното на залата, но вярвам, че ме слуша.
Освен всички аргументи и от конституционен характер, и от парламентарен характер, конкретно в случая предложенията за тези промени в Конституцията се правят с аргумента за създаване на по-голяма стабилност, трайност, солидност на финансовата, фискалната политика в законодателството.
Уважаеми колеги, начинът, по който тръгваме да обсъждаме този въпрос – в последния пленарен ден от тази сесия, без парламентарния контрол, в 14,00 ч., е всичко друго, но не и отговорен и солиден подход.
Ние гласувахме по ваше предложение да започнем пленарната си дейност на 28 август. Ако наистина искате да се по