Гласуване №10
Програма за работата на НС за 27 - 29 юли 2011 г.-предложение Марио Тагарински-решение за комисиято регионална политика и местно самоуправление
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Изказвания?
За обратно предложение, заповядайте, господин Курумбашев.
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател. Искам да се изкажа срещу това предложение и да обясня своите мотиви.
Не става дума за това, че независимите народни представители нямат право да членуват в комисии. Всеки народен представител има право да членува в комисии – дали в една комисия, или в две комисии е въпрос на Народното събрание.
Въпросът обаче е, че това, което се случва днес, всъщност е узаконяване на новото мнозинство, което го има в парламента, в комисиите. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Ако тези независими народни представители искаха да участват в комисиите, като заместят един член на ГЕРБ, това щеше да е приемливо предложение. Тук обаче освен че се променя съставът, се променя и бройката на членовете на комисиите, което узаконява ново мнозинство във всяка една комисия, без да има създадена различна политическа група.
Ако ГЕРБ досега е имал 10 членове в една 20-членна комисия и на мястото на 10-ия член от ГЕРБ се запишеше независим народен представител, добре – така се изпълнява неговото конституционно право. Тук обаче се записва 11-и човек, комисията става 21 човека, защо?! – за да се узакони новото напазарувано мнозинство и в комисиите. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Подлагам на гласуване предложението на народния представител Марио Тагарински за увеличаване и попълване състава на Комисията по регионална политика и местно самоуправление.
Гласували 119 народни представители: за 92, против 24, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Господин Бисеров, заповядайте за лично обяснение.
ХРИСТО БИСЕРОВ (ДПС): Благодаря, господин председател.
Прав е колегата Тагарински – аз нямам амбиция да уча някого на морал, защото, Марио, когато те учех да ходиш за ръчичка на „Раковски” 134, видях докъде стигна. (Шум, смях, оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Моля за тишина в залата!
ХРИСТО БИСЕРОВ: Аз поставям въпроса, защото искам да знам каква е цената на Касим Дал! (Шум, реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Следващото предложение също е с основание чл. 43, ал. 3 от правилника ни и е внесено от народния представител Тодор Великов – за приемане на Проект за решение за увеличаване и попълване състава на Комисията по бюджет и финанси.
Господин Великов, заповядайте.
ТОДОР ВЕЛИКОВ (независим): Благодаря, господин председател.
На основание чл. 43, ал. 3 правя предложение в седмичната Програма за работата на Народното събра