Гласуване №27
ЗИД на Закона за управление на етажната собственост - второ четене-параграф 11 (става параграф 12)
1. Контекст от стенограмата
ЮЛИАНА КОЛЕВА: Нека да направим този закон действащ! Колеги, умолявам ви за това от името на всички живеещи в етажна собственост. Представете си как един домоуправител – обикновено човек на пенсионна възраст, пише покани до всички апартаменти за свикване на общо събрание всеки път, когато това се налага, обикаля тези апартаменти по няколко пъти, за да връчи поканата за общото събрание.
Аз питам най-човешки: нима тези хора не се срещат във входовете и по блоковете и не си говорят? Нима не четат изложеното на таблото, на което обикновено писмено се излагат всякакви обяви, покани, съобщения, които засягат тези етажни собственици?! Нима когато етажният собственик отсъства от своя обект по-продължително време, не трябва той самият да се погрижи за собствената си информираност и да знае в кой момент какво се случва с неговата собственост?!
Нека да напомня, че тази собственост освен права носи и отговорности. Всеки собственик е отговорен за това как ще упражнява собствените си права. Това е един ред и ние сме се стремили да облекчим този ред, без да влизаме в остро накърняване на правата на етажните собственици и да направим най-после този закон действащ. Колеги, той не работи вече две години и вие знаете много добре това. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО БИСЕРОВ: Има ли реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Господин Тошев има две предложения за отпадане, които ще гласуваме.
Той предлага да отпадне целият нов § 12.
Гласували 79 народни представители: за 7, против 58, въздържали се 14.
Предложението не се приема.
Второто предложение на господин Тошев е за отпадане на ал. 4 на новия § 12.
Гласували 81 народни представители: за 13, против 58, въздържали се 10.
Предложението не се приема.
Преминаваме към гласуване на пълната редакция на § 12 в новата номерация.
Гласували 80 народни представители: за 65, против 2, въздържали се 13.
Приехме § 12 в редакцията на комисията по новата номерация.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: По § 12 има предложение от народния представител Захари Георгиев:
Чл. 14, ал. 4 добива следния вид:
„(4) Едно лице може да е пълномощник само на един собственик в общото събрание.”
Комисията не подкрепя предложението.
Има предложение от народните представители Ивайло Тошев и Светослав Тончев.
Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 12, който става § 13:
„§ 13. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
„(1) Собственик или ползвател, който не може да участва в общото събрание, може да упълномощи пълнолетен член на домакинството си, който е вписан в книгата на етажната собственост или друг собственик, който да го представлява. Упълномощаването може да бъде направено устно на същото или на предходно заседание на общото събрание, което се отразява в протокола на събранието, или в писмена форма.”
2. Алинея 3 се изменя така:
„(3) Собственик или ползвател може писмено да упълномощи и друго лице, което да го представлява, с нотариална заверка на подписа или адвокат с писмено п