Гласуване №8
Ратификация на Изменението на Заемното споразумение "Проект за развитие на общинската инфраструктура" между Република България и МБВР-първо четене
1. Контекст от стенограмата
Аз искам да припомня, че ОВОС-ите за язовирите бяха направени, бяха съгласувани заедно с екологичните им оценки и бяха одобрени от Световната банка, и два от трите бяха платени. Настоящото правителство не можа да намери две години време да плати на тези изключителни – ще ги нарека герои – български експерти, които успяха за три месеца да прокарат през Световната банка, това между другото е и световен рекорд за прекарване на ОВОС през Световната банка, не можаха навреме да им платят. Между другото става дума за 30 хил. лв. Сега обаче ние вдигаме от 2 милиона и нещо на 6 милиона и нещо евро техническата помощ.
Уважаеми колеги, първо, ние ще получим едни осакатени мастер планове, ще получим една снимка на състоянието, която, ако днес попитате грамотните шефове на ВиК, те ще ви я кажат без да е нужно да харчим 13 млн. евро да плащаме на някого и ще получим един хоризонт какво трябва да се случи. Това всеки грамотен ВиК-инженер и, занимаващ с европейски директиви, може да ви го каже. Няма да получим стъпките, няма да получим техническата мотивация и оптимизация на мрежите, което ще направи възможно да направим поносима тази модернизация за българските граждани. Така редуцирана – правя уговорката, изключвам язовирите – частта за тези мастер планове, според мен, няма нужда да харчим тези 13 млн. евро плюс 6 млн. евро техническа помощ. Това са хвърлени пари на вятъра.
Аз не мога да разбера защо две години, две години бездействие по мастер плановете?! Едва сега последните месеци след хиляди мъки се окрупниха от 6 на 3 района, макар че да направиш мастер план на 3 големи района в България, това е безумна задача за една компания, пък била тя и най-глобалната в света. Но да приемем – това е волята на управляващите. Приемаме. Две години, когато мастер плановете към днешна дата трябваше да бъдат готови, и когато сега тръгваме да договаряме следващия планов период, ние да имаме тези мастер планове, сега мастер плановете в най-добрия случай ще ги имаме в края на 2013 г. В края на 2013 г. е изключително късно и изключително ненужно ще ни бъде, тъй като както се изрази един експерт, няма да му цитирам името по разбираема причина, с това задание като платите, спокойно може да ги изхвърлите в кошчето за боклук. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Изменението на Заемното споразумение „Проект за развитие на общинската инфраструктура” между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 102-02-12, внесен от Министерския съвет на 2 юни 2011 г.
Моля народните представители да влязат в залата.
Гласуваме.
Гласували 84 народни представители: за 64, против 11, въздържали се 9.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Заповядайте за процедура, госпожо Стоянова.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми господин председател, колеги! Правя процедура на основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да подложите на второ гласуване законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Подлагам на гласуване така направеното предложение.
Гласували 84 народни представители: за 65, против 8, въздържали се 11.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА:
„Проект
ЗАКОН
за ратифициране на Изменението на Заемното споразумение „Проект за развитие на общинската инфраструктура” между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие
Член единствен. Ратифицира изменението на Заемното споразумение „Проект за развитие на общинската инфраструктура” между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, сключено чр