Гласуване №11
Ратификация на Изменението на Заемното споразумение "Проект за рехабилитация на пътната инфраструктура" между Република България и МБВР-първо четене
1. Контекст от стенограмата
ато се четат докладите и това, което в момента ни се предлага по този втори заем, който трябва да ратифицираме – неговата промяна? Какво се предлага? С чиста съвест ли ще кажем: „Да, съгласни сме с една такава позиция, каквато ни предлага Министерския съвет.”? Какво ни предлага? Едно споразумение, което до 2011 г. трябваше да рехабилитира 450 км пътища. Сега ни се предлага те да бъдат 307 км пътища, със 143 км по-малко. Защо? Защото през последните две години не се осигуряваха достатъчно средства от бюджета, за да имаме нашето съфинансиране, не се правеше всичко възможно, за да могат тези проекти да се реализират. Сега се излиза с оправданието от Министерството на финансите, че виждате ли: „Дайте по-добре да махнем нашето съфинансиране от 54 милиона на 15 милиона ли ставаше, така ще намалим дефицита и няма да ни се кара Европейският съюз”, но няма да строим пътища в България. Обаче не забравяме друго и какво казва във втората си част: „Дайте да вдигнем със 7 млн. евро консултантските.”. Пари, които ще дойдат, за да запазим цялата сума на заема и да подобрим административния капацитет. На АПИ ли ще подобряваме административния капацитет?! Ще консултира как да ремонтираме пътища? Обърнете внимание – 7,5 милиона, струва ми се, така по груба сметка, която направих, за консултантски услуги, които ще връщат българските граждани. Значи ние нямаме пари да строим пътища, но можем от строителство на пътища да прехвърляме за консултанти. Да ми обяснят.
Извикайте Министерството на регионалното развитие и благоустройството, аз не знам защо тук има само заместник-министър на финансите.
Госпожо председател, това не е само финансов въпрос, това е и практически въпрос, който касае инвестиции в нашата инфраструктура. Ще го гласуват! Гласувайте го! Обаче аз няма да го гласувам, защото знам, че това гласуване в момента не е в интерес на България. Пари, които ни се дават, ние ще ги прахосаме със знанието на българския парламент, с неговите гласове.
Знам, че на вас така са ви казали и ще подкрепите. (Реплика от народния представител Цветомир Михов.) Да, може да ми ръкомахате, дори от Шипка, от околовръстния път на Габрово, господин Михов, но аз питам: „Атака” ще гласуват ли? Аз питам: независимите и Синята коалиция ще подкрепите ли едно такова решение? Ако кажете, че трябва да хвърлим за консултации тези 7,5 млн. евро и да не ги дадем за пътища, че трябва да кажем: „Не, няма 143 км да се рехабилитират” – тогава гласувайте „за”. Аз такова нещо не мога да подкрепя. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма
Други народни представители? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Изменението на Заемното споразумение „Проект за рехабилитация на пътната инфраструктура” между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие.
Гласували 89 народни представители: за 68, против 7, въздържали се 14.
Предложението е прието.
Заповядайте за процедура, госпожо Стоянова.
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, моля на основание чл. 70, ал. 2 от нашия правилник да гласуваме на второ гласуване законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение.
Гласували 87 народни представители: за 72, против 10, въздържали се 5.
Предложението е прието.
Госпожо Стоянова.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА:
„ЗАКОН
за ратифициране на Изменението на Заемното споразумение „Проект за рехабилитация на пътната инфраструктура” между Република България и Международната банка за развитие.
Член единствен. Ратифицира Изменението на Заемното споразумение „Проект за рехабилитация на пътната инфраструктура” между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, сключено на 17 май 2011 г.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на второ гласуване законо