Гласуване №13
ЗИД на Закона за рибарството и аквакултурите - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Моето мнение е, че наистина тази неработеща Наредба № 22 трябва да отпадне и възможността за отдаване на водоемите под наем на сдруженията по чл. 11 трябва да бъде регламентирана в закона и процедурата да бъде много по-опростена, защото никое от тези действия, които са направени, и тези промени в закона не подпомагат любителския риболов. Напротив, спъват го. В Националната програма за подпомагане на устойчивото развитие на рибните ресурси в основната дейност пише: ще продължат да бъдат зарибяванията. В същото време в Закона зарибяванията са на 3-4 място от дейността на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. На първо място на дейността й са набавяне на дълготрайни активи, също така и административни разходи, което, за мен, е недопустимо. Тук също трябва да бъдат направени изменения. Трябва да паднат ограниченията до 25%, което регламентира средствата за зарибяване, и наистина трябва да бъдат сменени приоритетите, защото все тази Агенция по рибарство и аквакултури e създадена с цел зарибяване, научни изследвания и контрол, а не сама по себе си просто да набира материални активи и да прави административни разходи.
В тази връзка мисля, че наистина трябва да настъпят промени, така че всички приоритети и всички пожелания, които са към любителския риболов, занапред да се случат, а не просто да останат написани на хартия.
Има още някои други дребни промени в областта на любителския риболов. Едното от тях са ограниченията, които се налагат, включително и във водоемите, които са наети от лица – юридически или физически, за извършване на спортен риболов. Според мен, това е недопустимо и няма логика, защото все пак тези лица печелят от продажбата на риба и от нейната реализация. Така че тези ограничения в по-голямата си част, според мен, са ненужни. Те би следвало да се прилагат единствено за водите, които са извън тази категория водоеми.
Между първо и второ четене ще си позволя да предложа промени в тази насока, за което наистина ще очаквам подкрепа и разбиране и от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Пак повтарям, така че наистина любителският риболов да заеме своето достойно място, както е написано и в програмата, а не само да пише на книга, а в същото време да ги неглижираме. За да има риболов, трябва да има риба и охрана. В момента това нещо го няма, по мое мнение. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря.
Има ли реплики? Няма.
Други народни представители, желаещи да вземат отношение към законопроекта? Не виждам такова желание.
В такъв случай каня народните представители да влязат в пленарната зала. Предстои гласуване.
Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите под № 102 01-31, внесен от Министерския съвет на 26 май 2011 г.
Гласували 77 народни представители: за 68, против няма, въздържали се 9.
Предложението е прието.
С това изчерпахме и дневният ред за заседанието ни в законодателната част.
Продължаваме в 11,00 ч. с парламентарния контрол, така както е обявено.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Заседанието продължава с предвидения за този час в петъчния ден:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
Новопостъпили питания за периода от 10 до 16 юни 2011 г.:
- от народния представител Корнелия Нинова към Бойко Борисов – министър-председател на Република България, относно препоръките на Европейската комисия по Националната програма за реформи на България 2011 г. и Конвергентната програма на България 2011-2014 г. Следва да се отговори в пленарното заседание на 24 юни 2011 г.;
- от народния представител Димчо Михалевски към Росен Плевнелиев – министър на регионалното развитие и благоустройството, относно политиката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за гарантиране изпълнението на О