Гласуване №19
Решение за приемане на Енергийна стратегия на Република България до 2020 г.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Подлагам на гласуване предложението на народния представител Любомир Владимиров, което е предложение на Парламентарната група на „Атака” – в т. 1 „Енергийна сигурност”; в т. 4 „Политики и насоки за развитие” се създава нова т. 12:
„12. Енергийни обекти, които са от значение за националната сигурност, не подлежат на приватизация:
1. АЕЦ „Козлодуй” ЕАД.
2. Големите ВЕЦ и ПАВЕЦ.
3. Големи електро- и топлоцентрали.
4. Преносната мрежа и принадлежащите й подстанции високо на средно напрежение 110 кV, 20 кV, 10 кV.
5. Миноритарните дялове – собственост на държавата в енергийни предприятия, 33% в електроразпределителни дружества, ТЕЦ „Марица Изток 3” и други, при публично - частни партньорства – държавата трябва да притежава не по-малко от 51% от акциите на енергийните предприятия.”.
Това са предложения за промяна в самата стратегия. Има две такива предложения. Първо ги гласуваме тях.
Моля, гласувайте.
Гласували 108 народни представители: за 7, против 17, въздържали се 84.
Предложението не е прието.
Второто предложение, което подлагам на гласуване, е от Икономическата комисия – за изменение и допълнение в Раздел І „Енергийна сигурност”, Глава четвърта – „Политика и насоки за развитие”:
„1. Изречение второ се изменя така:
„Подобряването на енергийната сигурност е дългосрочен процес, изискващи значителни инвестиции и устойчива политика, насочена към:
- намаляване на зависимостта от внос на енергийни ресурси, особено на тези с нестабилни и неуправляеми цени;
- диверсификация на доставчиците и на източниците;
- диверсификация на трасетата.”
2. В направление (3) думата „дългосрочни” се заличава.
3. В направление (5) се създава изречение трето, а именно: „Страната ни ще участва активно в разработването на новите мерки за ядрена безопасност в международен мащаб”.”
Моля, гласувайте това предложение на Икономическата комисия.
Гласували 106 народни представители: за 83, против 12, въздържали се 11.
Това предложение е прието.
А сега гласуваме решението с добавките, които бяха приети в стратегията, но самото решение е следното:
„РЕШЕНИЕ
за приемане на енергийната стратегия на
Република България до 2020 г.
Народното събрание на основание чл. 3, ал. 2 от Закона за енергетиката
РЕШИ:
Приема Енергийната стратегия на Република България до 2020 г.”
Моля, гласувайте.
Гласували 106 народни представители: за 79, против 27, въздържали се няма.
С това изчерпваме дневния ред за днес.
Следващото заседание е утре, 2 юни, от 9,00 ч. по предварително приетия дневен ред.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 14,11 ч.)
Председател:
Цецка Цачева
Заместник-председатели:
Анастас Анастасов
Христо Бисеров
Павел Шопов
Екатерина Михайлова
Секретари:
Пламен Нунев
Милена Христова