Гласуване №5
Процедура - Десислава Атанасова
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Има ли обратно становище? Няма.
Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение.
Моля народните представители да влязат в пленарната зала. Имаме гласуване на процедурно предложение за удължаване на срок между първо и второ четене.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ, от място): Минутата изтече.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Ами гласувайте, господин Корнезов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Ако говорим за нарушение и стриктно спазване на правилника, колко време тече гласуването, разбира се, има норма, тя не е задължителна, господин Корнезов. От друга страна, едно от задълженията на народните представители е и да гласуват, когато са и в пленарната зала. Нека да изчакаме още няколко секунди – ако има кворум, ще имаме решение, ако няма – няма да имаме решение. Ще разберем до няколко секунди. (Шум и реплики от КБ.)
Гласували 72 народни представители: за 70, против няма, въздържали се 2.
Процедурното предложение е прието, тоест имаме удължен срок за правене на предложения по съответния законопроект.
Продължаваме с въпросите към заместник министър-председателя и министър на финансите Симеон Дянков, с въпрос от народния представител Антон Кутев относно протичането на преговорите относно АЕЦ „Белене”.
Заповядайте, господин Кутев, да развиете своя въпрос.
АНТОН КУТЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин вицепремиер, ще се наложи накратко само да припомня развитието на ситуацията около подписването и около преговорите, които започнаха на 31 март т.г., във връзка с договора за АЕЦ „Белене”. Това беше една сага, започваща от 31 март с едни среднощни заседания, с едни договори, които се разнасяха след полунощ, с работни уикенди за администрацията, която в някаква своя степен приключи на 5 април.
През тези няколко дни се случиха няколко различни обрата в тези преговори. От един опит да се доведат нещата до пълно несъгласие между страните, накрая се оказа, че е подписан някакъв документ. Въпросът е, че през това време не стана ясно кой какъв мандат има, поне за мен не стана ясно, чий е мандатът за водене н