Гласуване №33
Решение за изменение и допълнение на Правилника за организация и дейността на НС-параграф 4(става параграф 2)-предл.Л.Местан
1. Контекст от стенограмата
Моля режим на гласуване.
Гласували 79 народни представители: за 74, против 1, въздържали се 4.
Предложението е прието, а с това и на второ гласуване Законопроекта за енергията от възобновяеми източници. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Уважаеми колеги, знаете, че преди малко за кратко отложихме гласуването на
ПРОЕКТИ ЗА РЕШЕНИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.
По време на воденото от мен заседание по § 2 съм допуснал грешка – не съм спазил процедурата по чл. 59 от правилника и съм подложил на гласуване предложението на вносителя, тоест основното предложение. Необходимо е поправяне – трябва първо да се подложи на гласуване предложението на комисията за отхвърляне на параграфа. Така че де факто нямаме гласуване, както е по изискванията на правилника. Затова ще подложа на ново гласуване § 2, както го изисква и самият правилник. След това ще продължим с предложенията на господин Местан, които направи по § 4, ако си спомняте.
Подлагам на гласуване предложението на комисията, с което се предлага § 2 да бъде отхвърлен.
Гласували 86 народни представители: за 78, против 5, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Беше направено предложение от господин Местан за поправка в ал. 3, чл. 65.
Има ли други изказвания по този параграф? Няма.
Предложението на господин Местан е в ал. 3, на предложената редакция от страна на комисията, изразът „само по нареждане на председателя на Народното събрание, с писмено искане до „Държавен вестник”, да се замени с „указ на Президента, по писмено искане на председателя на Народното събрание”.
Подлагам на гласуване и другата част от предложението му – отпадането на ал. 5 от същия текст.
Моля, режим на гласуване за двете предложения.
Гласували 84 народни представители: за 30, против 38, въздържали се 16.
Предложението не е прието.
Процедура за прегласуване.
Заповядайте, господин Корнезов.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми народни представители, правя предложение за прегласуване. Мисля, че това, което предлага господин Местан, е точно. Ние не ограничаваме с нищо правата на председателя на Народното събрание, разбира се, по негова инициатива ще стане, но трябва да стане по един конституционен ред.
Разбира се, знам, че има Закон за нормативните актове. Този закон обаче е от 1983 г. – много преди Конституцията да даде правомощия на президента, защото тогава е нямало и президентска институция. Господин Местан много точно направи предложението. Може би трябваше малко прецизност за актовете. Президентът обнародва само законите, а другите – решенията и декларациите, председателят на Народното събрание – без президентски указ, да ги обнародва. Така че имайки предвид – „обнародва актовете”,