Гласуване №33
Ратификация на Факултативния протокол към Конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18.12.2002г.-процедура за допускане в зала на ....
1. Контекст от стенограмата
Всяка държава – страна по протокола, трябва да изгради, определи или поддържа на национално ниво орган за предотвратяване на изтезанията и друго нечовешко или унизително отношение и наказание, наречен национален превантивен механизъм. Държавата трябва да гарантира неговата независимост, да осигури необходимите финанси за функционирането му, да предостави правото за редовно инспектиране на лицата, лишени от свобода, в местата за задържане и други.
Присъединяването на страните от Европейския съюз към Протокола е сред приоритетите на Общността в областта на правата на човека. България е получавала нееднократно запитвания от Секретариата на Съвета на министрите относно подписването и прилагането на горепосочения документ.
Ратифицирането му е сред препоръките, отправени към страната ни в рамките на Първия универсален периодичен преглед на България за изпълнение на международните й ангажименти в областта на правата на човека (Женева, 4-8 ноември 2010 г.). Присъединяването към протокола ще се отрази благоприятно на международния ни авторитет и ще спомогне за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода.
В хода на дискусията председателят на Комисията г-н Йордан Бакалов изрази мнение, около което се обединиха и останалите народни представители, че ратифицирането би трябвало да бъде разпределено от ръководството на Народното събрание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите като водеща по компетентност. Посочено беше още, че със своята досегашна компетентна и безпристрастна дейност институцията на Омбудсмана напълно отговаря на изискванията на протокола и може да бъде посочена като национален превантивен механизъм.
След проведеното гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите единодушно с 9 гласа „за” предлага на Народното събрание да приеме Законопроекта за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., внесен от Министерския съвет на 14 март 2011 г.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря, госпожо Симеонова.
От вносителите, желаете ли да вземете отношение? Не.
Откривам дискусията.
Има ли желаещи народни представители да вземат отношение? Няма.
Преминаваме към първо гласуване на Законопроекта за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., с вносител Министерският съвет.
Моля, гласувайте.
Гласували 66 народни представители: за 65, против няма, въздържал се 1.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Заповядайте за процедура, господин Ципов.
Искам да кажа, че кворумът, който имаме е 64, което означава, че толкова гласове ни трябват, за да приемем каквото и да е. Моля народните представители да влязат – пленарното заседание не е завършило. Предстоят много гласувания оттук нататък.
ДОКЛАДЧИК КРАСИМИР ЦИПОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, правя процедурно предложение за преминаване към второ гласуване на току-що гласувания законопроект за ратифициране.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Има ли обратно становище? Няма.
Поставям на гласуване направеното процедурно предложение – да преминем към второ четене на законопроекта.
Гласували 70 народни представители: за 69, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК КРАСИМИР ЦИПОВ:
„ЗАКОН
за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията
на Организацията на обединените нации против