Гласуване №3
Решение за приемане на Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2010 г.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви.
Сега вече преминаваме към гласуване.
Призовавам народните представители да влязат в пленарната зала.
Подлагам на гласуване
„РЕШЕНИЕ
за приемане на Доклада за състоянието на
отбраната и въоръжените сили на Република България през 2010 г.
„Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България
РЕШИ:
Приема Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2010 г.”
Моля, гласувайте.
Гласували 102 народни представители: за 87, против 9, въздържали се 6.
Решението е прието.
За отрицателен вот – заповядайте, господин Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Госпожо председател, господин министър! Не подкрепих това решение, гласувах против него, защото Вие споменахте в края на Вашето изказване, че сте били недостатъчно критични.
Според мен въпросът е доста по-сериозен. Вие далеч недостатъчно третирате централният проблем, който маркирате на стр. 33 във Вашия доклад, за продължаващия отлив от военна служба, и нещо повече – за спадащия интерес и в бъдеще от служба във въоръжените сили.
Ясно е, че това е комплексен, дълбок проблем. Той не може да бъде решен само с усилията на Министерство на отбраната и отбранителната система, но именно в това виждам основния недостатък във Вашия доклад. Вие третирате проблемите на отбраната в една затворена рамка, почти ведомствена. Например, когато говорите за офсета признавате, че индиректният о