Гласуване №52
ЗИД на Наказателния кодекс - второ четене-параграф 26 (става параграф 22) - предложение от Ч.Казак
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПАВЕЛ ШОПОВ: Има ли реплики към господин Казак? Няма.
Има ли други изказвания? Не виждам.
Първо подлагам на гласуване предложението на народния представител Четин Казак – в ал. 1 на чл. 325в, ред втори, след думите „което се намира под негов надзор” да се добави изразът „или не упражни такъв”.
Моля, гласувайте.
Гласували 75 народни представители: за 28, против 36, въздържали се 11.
Предложението не е прието.
За предложение за прегласуване – заповядайте, господин Казак.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми колеги, не разбирам защо не срещам вашата подкрепа?! Предложението е съвсем добронамерено!
Уважаеми господин Лазаров, неполагането на грижи само по себе си не е достатъчно за някои животни да упражнят агресивност. Напротив, всеки един собственик на ротвайлер, на питбул, на бултериер и други такива породи, ако някой подаде жалба срещу него, че е бил жестоко нахапан или дори умъртвен, ще каже: „Как така не съм полагал достатъчно грижи за него, в резултат на което моето куче да Ви нахапе? Напротив, аз го гледам много добре, полагам всички грижи. Не знам защо то реагира по този начин”.
В тези случаи проблемът не е в неполагането на грижи, а в това, че собственикът не е упражнил достатъчен надзор и е позволил на питбула да нахапе до смърт невинно лице. Нали